1993

Mitchell HB Mitchell HB’s year in review

Mitchell’s highest rated films

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★★

  • King of the Hill

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Searching for Bobby Fischer

    ★★★★½

  • Scrooge

    ★★★★½

  • Bob Roberts

    ★★★★½

  • Unforgiven

    ★★★★½

  • FernGully: The Last Rainforest

    ★★★★

  • Death Becomes Her

    ★★★★

  • Hook

    ★★★★

  • Homeward Bound: The Incredible Journey

    ★★★★

  • Robin Hood

    ★★★★

  • Batman Returns

    ★★★★

  • Wayne's World

    ★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 29 Films watched
  • 2.4 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Batman Returns

Jan 16

Most Watched

Batman Returns

twice

Last Film

Scrooge

Dec 20

Genres, Countries & Languages

Family
12 films
Comedy
12 films
Fantasy
11 films
Drama
9 films
Adventure
8 films
Animation
5 films
Action
4 films
Sci Fi
4 films
Music
3 films
Western
1 film
USA
27 films
UK
5 films
Australia
1 film
Austria
1 film
France
1 film
Japan
1 film
English
28 films
French
1 film
German
1 film
Hungarian
1 film
Japanese
1 film
Russian
1 film
Cantonese
1 film
Spanish
1 film

Breakdown

1993 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

My Neighbor Totoro
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Super Mario Bros.
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Jurassic Park
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Tropical Rainforest

Films Mitchell watched in 1993

  • Scrooge
  • A Charlie Brown Christmas
  • The Three Musketeers
  • The Nightmare Before Christmas
  • Homeward Bound: The Incredible Journey
  • Searching for Bobby Fischer
  • King of the Hill
  • Grand Canyon
  • Free Willy
  • The Meteor Man
  • Unforgiven
  • The Adventures of Huck Finn
  • Coneheads
  • The Doors
  • Jurassic Park
  • My Neighbor Totoro
  • Hook
  • Super Mario Bros.
  • Bob Roberts
  • Batman Returns
  • Wayne's World
  • Radio Flyer
  • Death Becomes Her
  • Sister Act
  • FernGully: The Last Rainforest
  • Robin Hood
  • Tropical Rainforest
  • Toys
  • Batman Returns

World Map

Highly rated films Mitchell missed

  • Naked
  • Manichitrathazhu
  • Friends
  • Blue
  • Moving
  • Abraham's Valley
  • Patlabor 2: The Movie
  • Sonatine

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more