Highest rated films

  • Vanya on 42nd Street

    ★★★★½

  • The Lion King

    ★★★★

  • The Mask

    ★★★★

  • Ed Wood

    ★★★★

  • Africa: The Serengeti

    ★★★★

  • The Santa Clause

    ★★★½

  • Ace Ventura: Pet Detective

    ★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★★

  • Star Trek II: The Wrath of Khan

    ★★★★★

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★★½

  • Watership Down

    ★★★★½

  • Aladdin

    ★★★★

  • Mrs. Doubtfire

    ★★★★

  • What's Eating Gilbert Grape

    ★★★★

  • Hocus Pocus

    ★★★★

  • Batman: Mask of the Phantasm

    ★★★★

  • In the Name of the Father

    ★★★★

  • The Muppet Movie

    ★★★★

  • Homeward Bound: The Incredible Journey

    ★★★★

  • In the Line of Fire

    ★★★★

  • FernGully: The Last Rainforest

    ★★★★

  • Benny & Joon

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 53 Films watched
  • 4.4 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

Batman: Mask of the Phantasm

Jan 2

Most Watched

Star Trek II: The Wrath of Khan

3 times

Macbeth

twice

Star Trek III: The Search for Spock

twice

Star Trek IV: The Voyage Home

twice

Homeward Bound: The Incredible Journey

twice

Last Film

Vanya on 42nd Street

Dec 26

Genres, Countries & Languages

Drama
22 films
Adventure
21 films
Comedy
18 films
Family
17 films
Sci Fi
14 films
Thriller
12 films
Action
11 films
Fantasy
10 films
Animation
7 films
History
5 films
USA
49 films
UK
9 films
France
2 films
Australia
1 film
Japan
1 film
Italy
1 film
Hong Kong
1 film
Ireland
1 film
English
53 films
French
3 films
Finnish
2 films
Russian
2 films
Czech
1 film
Swedish
1 film
German
1 film
Hungarian
1 film
Italian
1 film

Breakdown

1994 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Lion King
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Super Mario Bros.
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

The Lion King
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Africa: The Serengeti
Average weighted rating:

3.4

Films Mitchell watched in 1994

  • Vanya on 42nd Street
  • A Charlie Brown Christmas
  • Macbeth
  • The Muppet Movie
  • The Santa Clause
  • The Nightmare Before Christmas
  • Star Trek: Generations
  • Macbeth
  • Plan 9 from Outer Space
  • Addams Family Values
  • Ed Wood
  • Star Trek III: The Search for Spock
  • Julius Caesar
  • Star Trek V: The Final Frontier
  • The Lawnmower Man
  • Star Trek IV: The Voyage Home
  • Hamlet
  • Homeward Bound: The Incredible Journey
  • Star Trek VI: The Undiscovered Country
  • Star Trek: The Motion Picture
  • Star Trek IV: The Voyage Home
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • Africa: The Serengeti
  • Star Trek III: The Search for Spock
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • The Mask
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • The Lion King
  • Lorenzo's Oil
  • Fearless
  • Ace Ventura: Pet Detective
  • In the Name of the Father
  • Dennis the Menace
  • Silver Bullet
  • Manhattan Murder Mystery
  • Little Buddha
  • Groundhog Day
  • FernGully: The Last Rainforest
  • What's Eating Gilbert Grape
  • Watership Down
  • The Long Walk Home
  • Benny & Joon
  • Hocus Pocus
  • Silver Bullet
  • A Perfect World
  • In the Line of Fire
  • Teenage Mutant Ninja Turtles III
  • Homeward Bound: The Incredible Journey
  • Super Mario Bros.
  • Aladdin
  • Mrs. Doubtfire
  • Batman: Mask of the Phantasm

World Map

Highly rated films Mitchell is yet to see

  • Nirvana: Unplugged in New York
  • Hoop Dreams
  • Chungking Express
  • Léon: The Professional
  • U.S. Go Home
  • In the Heat of the Sun
  • To Live
  • Through the Olive Trees

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more