1997

Mitchell HB Mitchell HB’s year in review

Mitchell’s highest rated films

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • I, Claudius

    ★★★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★★

  • The Thin Blue Line

    ★★★★★

  • Microcosmos

    ★★★★★

  • Secrets & Lies

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • Miller's Crossing

    ★★★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★★

  • The Last Picture Show

    ★★★★★

  • Duck Soup

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 209 Films watched
  • 17.4 Average per month
  • 4 Average per week

Milestones

First Film

Diabolique

Jan 3

Most Watched

Men in Black

twice

Chariots of Fire

twice

Last Film

To Be or Not to Be

Dec 21

Genres, Countries & Languages

Drama
136 films
Comedy
56 films
Thriller
52 films
Romance
43 films
Crime
37 films
Action
32 films
Adventure
31 films
Sci Fi
24 films
Mystery
24 films
History
14 films
USA
167 films
UK
40 films
France
18 films
Japan
6 films
Canada
5 films
Italy
5 films
Germany
5 films
Australia
4 films
Poland
3 films
English
194 films
French
32 films
German
18 films
Italian
17 films
Spanish
15 films
Russian
12 films
Japanese
4 films
Hungarian
4 films
Latin
4 films

Breakdown

1997 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Kazaam
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

The Secret Life of Plants
Average weighted rating:

3.5

Films Mitchell watched in 1997

  • To Be or Not to Be
  • Titanic
  • Leaving Las Vegas
  • Safe
  • Tomorrow Never Dies
  • Raging Bull
  • Unforgiven
  • The Bank Dick
  • The Big Sleep
  • One False Move
  • True Romance
  • Days of Heaven
  • Amistad
  • Atlantic City
  • Duck Soup
  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages
  • Never Say Never Again
  • Live and Let Die
  • Diamonds Are Forever
  • The Unbearable Lightness of Being
  • You Only Live Twice
  • Thunderball
  • Stalker
  • The Wings of the Dove
  • Cool Hand Luke
  • Smilla's Sense of Snow
  • Mr. Smith Goes to Washington
  • The Rainmaker
  • When We Were Kings
  • Deliverance
  • Elmer Gantry
  • Jaws 3-D
  • Mother Night
  • Sweet Bird of Youth
  • Jaws 2
  • 8½
  • The Full Monty
  • The Last Picture Show
  • Burnt by the Sun
  • Goldfinger
  • O Lucky Man!
  • The Ice Storm
  • Solaris
  • Serpico
  • The Jazz Singer
  • Lone Star
  • From Russia with Love
  • Mad City
  • Fast, Cheap & Out of Control
  • The Thin Blue Line
  • Gattaca
  • Sling Blade
  • Men in Black
  • Mrs. Parker and the Vicious Circle
  • Brazil
  • Lost Highway
  • Fantasia
  • L.A. Confidential
  • Diner
  • The Snapper
  • The Commitments
  • Julius Caesar
  • Dr. No
  • Gorky Park
  • Three Colors: Red
  • Three Colors: White
  • Baraka
  • Billy Bathgate
  • Three Colors: Blue
  • Ferris Bueller's Day Off
  • This Boy’s Life
  • The Wild Bunch
  • Slaughterhouse-Five
  • Do the Right Thing
  • Tin Cup
  • Face/Off
  • Conspiracy Theory
  • Scream
  • Ulee's Gold
  • Of Mice and Men
  • Shall We Dance?
  • 48 Hrs.
  • The Bonfire of the Vanities
  • Batman & Robin
  • Babe
  • The Princess Bride
  • The Maltese Falcon
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • Blade Runner
  • Aliens
  • Men in Black
  • The Man Who Would Be King
  • Catch-22
  • Fahrenheit 451
  • Mean Streets
  • Monsieur Hire
  • The Fly
  • Punchline
  • Dead Man
  • The Conversation
  • Rebecca
  • Casablanca
  • My Mother's Castle
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Ragtime
  • My Father's Glory
  • Being There
  • Stagecoach
  • The Sting
  • Lenny
  • The Graduate
  • Dead Poets Society
  • Sleeper
  • The Man Who Shot Liberty Valance
  • The Fifth Element
  • The Russia House
  • GoldenEye
  • Sabrina
  • Children of the Revolution
  • The Untouchables
  • Wilde
  • Jesus of Montreal
  • The Magnificent Ambersons
  • Nelly and Monsieur Arnaud
  • The Night of the Hunter
  • Everyone Says I Love You
  • Monster in a Box
  • The Player
  • Eight Men Out
  • Gunga Din
  • Big Night
  • Escape from L.A.
  • A Time to Kill
  • Multiplicity
  • Basquiat
  • An American in Paris
  • The Man Who Knew Too Much
  • Paths of Glory
  • Dazed and Confused
  • Kolya
  • Reds
  • The First Great Train Robbery
  • Se7en
  • Cosi
  • Nineteen Eighty-Four
  • Seven Chances
  • Citizen Kane
  • The Nutty Professor
  • Spartacus
  • To Catch a Thief
  • Saboteur
  • Escape from New York
  • Chariots of Fire
  • Wings
  • How Green Was My Valley
  • All Quiet on the Western Front
  • I, Claudius
  • Muppet Treasure Island
  • Baby It's You
  • Alaska
  • The Man Who Knew Too Much
  • Nashville
  • Secrets & Lies
  • Pulp Fiction
  • My Man Godfrey
  • Battleship Potemkin
  • It Happened One Night
  • Alice Doesn't Live Here Anymore
  • Shadow of a Doubt
  • Vertigo
  • Notorious
  • Raiders of the Lost Ark
  • Fargo
  • Miller's Crossing
  • Othello
  • The Chamber
  • Five Easy Pieces
  • I Shot Andy Warhol
  • Box of Moonlight
  • Brother's Keeper
  • The Glass Menagerie
  • The Empire Strikes Back
  • Hud
  • Chariots of Fire
  • Dog Day Afternoon
  • Kazaam
  • McCabe & Mrs. Miller
  • Repo Man
  • Doctor Zhivago
  • My Brilliant Career
  • Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills
  • Husbands and Wives
  • Dreams
  • The Secret Life of Plants
  • Microcosmos
  • The Whole Wide World
  • College
  • Glengarry Glen Ross
  • Hoffa
  • Animal Farm
  • Our Hospitality
  • Lianna
  • The People vs. Larry Flynt
  • Jerry Maguire

See all 209

World Map

Highly rated films Mitchell missed

  • Happy Together
  • Taste of Cherry
  • Children of Heaven
  • Cure
  • Fireworks
  • Innocence
  • Little Dieter Needs to Fly
  • Tre Uomini e una Gamba

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more