1999

Mitchell HB Mitchell HB’s year in review

Mitchell’s highest rated films

  • Metropolis

    ★★★★★

  • Yellow Submarine

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Young Frankenstein

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • On the Waterfront

    ★★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 145 Films watched
  • 12.1 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

King Kong

Jan 2

Most Watched

Cookie's Fortune

twice

October Sky

twice

The Sixth Sense

twice

Pleasantville

twice

Last Film

The Source

Dec 11

Genres, Countries & Languages

Drama
90 films
Comedy
50 films
Thriller
41 films
Romance
28 films
Crime
25 films
Adventure
23 films
Fantasy
19 films
Mystery
19 films
Action
19 films
Sci Fi
14 films
USA
120 films
UK
30 films
France
9 films
Germany
6 films
Canada
5 films
Italy
3 films
Ireland
2 films
Japan
2 films
Tunisia
1 film
Iran
1 film
English
134 films
French
22 films
German
12 films
Spanish
10 films
Italian
10 films
Latin
6 films
Japanese
5 films
Russian
4 films
Cantonese
3 films
Chinese
2 films

Breakdown

1999 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Wild Wild West
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Lucie Aubrac
Average weighted rating:

3.2

Films Mitchell watched in 1999

  • The Source
  • Ravenous
  • Dogma
  • Sleepy Hollow
  • Princess Mononoke
  • Jules and Jim
  • Perfect Blue
  • Being John Malkovich
  • The Limey
  • Leila
  • Truly Madly Deeply
  • Sitcom
  • Rounders
  • Fight Club
  • The 400 Blows
  • Stop Making Sense
  • Lucie Aubrac
  • Three Kings
  • The Secret of Roan Inish
  • American Beauty
  • Stir of Echoes
  • One True Thing
  • Double Jeopardy
  • Earth
  • Cookie's Fortune
  • The Full Monty
  • Rush Hour
  • Enemy of the State
  • October Sky
  • The Lovers on the Bridge
  • North by Northwest
  • The Sixth Sense
  • Yellow Submarine
  • Hurlyburly
  • The Muse
  • Eyes Wide Shut
  • The Gingerbread Man
  • The Iron Giant
  • Bowfinger
  • Mickey Blue Eyes
  • The Thomas Crown Affair
  • The Sixth Sense
  • Rushmore
  • Mystery Men
  • The Blair Witch Project
  • The Haunting
  • The Book of Life
  • Clueless
  • Wild Wild West
  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
  • Limbo
  • Run Lola Run
  • An Ideal Husband
  • The Mummy
  • The Matrix
  • A Midsummer Night's Dream
  • Annie Hall
  • The Red Violin
  • Richard III
  • A Life Less Ordinary
  • Peeping Tom
  • Ronin
  • Fargo
  • Chariots of Fire
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Looking for Richard
  • Young Frankenstein
  • Election
  • Fallen
  • Romy and Michele's High School Reunion
  • Wait Until Dark
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • Richard III
  • Return of the Jedi
  • Con Air
  • Porgy and Bess
  • Breakfast of Champions
  • The Empire Strikes Back
  • Taxi Driver
  • Vertigo
  • The Rainmaker
  • Glory
  • Chinatown
  • The Devil's Advocate
  • The Spanish Prisoner
  • On the Waterfront
  • Twelve Monkeys
  • The Horse Whisperer
  • Much Ado About Nothing
  • Midnight Cowboy
  • Cookie's Fortune
  • Diamonds Are Forever
  • Pleasantville
  • Austin Powers: International Man of Mystery
  • Psycho
  • The Scarlet Pimpernel
  • Casablanca
  • Wuthering Heights
  • Lost in Space
  • Dante's Peak
  • The Godfather
  • The Graduate
  • The Commitments
  • The Maltese Falcon
  • Trainspotting
  • Jaws
  • Citizen Kane
  • Rear Window
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid
  • The Producers
  • Henry V
  • October Sky
  • Out of Sight
  • Gods and Monsters
  • The Winter Guest
  • The Man with the Golden Gun
  • Titanic
  • Blade Runner
  • A Civil Action
  • The Truman Show
  • Elizabeth
  • La Promesse
  • Zero Effect
  • The Opposite of Sex
  • Vanya on 42nd Street
  • The Rules of the Game
  • Metropolis
  • Grease
  • Smoke Signals
  • The Last Days of Disco
  • Pleasantville
  • A Fish Called Wanda
  • Bicycle Thieves
  • The Postman Always Rings Twice
  • There's Something About Mary
  • The Thin Red Line
  • Deconstructing Harry
  • Roman Holiday
  • Return of the Secaucus Seven
  • Afterglow
  • Monty Python and the Holy Grail
  • The Lion King
  • Wuthering Heights
  • Bob Roberts
  • King Kong

World Map

Highly rated films Mitchell missed

  • American Movie
  • Eddie Izzard: Dress to Kill
  • Samurai X: Trust & Betrayal
  • Beau Travail
  • All About My Mother
  • Instrument: Ten Years with the Band Fugazi
  • Ratcatcher
  • The Straight Story

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more