2000

Mitchell HB Mitchell HB’s year in review

Mitchell’s highest rated films

  • Powers of Ten

    ★★★★★

  • A Close Shave

    ★★★★★

  • The Wrong Trousers

    ★★★★★

  • A Grand Day Out

    ★★★★★

  • Roger & Me

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Life of Brian

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★★

  • Jackie Brown

    ★★★★★

  • Brazil

    ★★★★★

  • Ran

    ★★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★★

  • Farewell My Concubine

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 126 Films watched
  • 10.5 Average per month
  • 2.4 Average per week

Milestones

First Film

Monty Python and the Holy Grail

Jan 2

Most Watched

X-Men

3 times

Evil Dead II

3 times

Chicken Run

twice

The Matrix

twice

The Cider House Rules

twice

Last Film

Chicken Run

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Comedy
59 films
Drama
49 films
Fantasy
28 films
Adventure
27 films
Family
26 films
Action
22 films
Animation
20 films
Thriller
19 films
Romance
18 films
Sci Fi
17 films
USA
90 films
UK
29 films
France
9 films
Australia
6 films
Italy
5 films
Germany
5 films
Japan
5 films
Canada
3 films
Mexico
2 films
China
2 films
English
120 films
Spanish
12 films
French
11 films
German
5 films
Latin
5 films
Italian
5 films
Japanese
5 films
Chinese
4 films
Arabic
3 films
Russian
3 films

Breakdown

2000 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Doctor Dolittle
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Dancer, Texas Pop. 81
Average weighted rating:

3.2

Films Mitchell watched in 2000

  • Chicken Run
  • The Princess Bride
  • Point Blank
  • Logan's Run
  • Death Becomes Her
  • The Dark Crystal
  • The Matrix
  • SLC Punk
  • Marat/Sade
  • War of the Buttons
  • X-Men
  • X-Men
  • UHF
  • Legend
  • Dogma
  • The Rocketeer
  • The Meaning of Life
  • The Cider House Rules
  • Almost Famous
  • The Bone Collector
  • The Source
  • Bringing Out the Dead
  • The Silence of the Lambs
  • Braindead
  • Evil Dead II
  • Titus
  • Airplane!
  • How to Make an American Quilt
  • Roxanne
  • Run Lola Run
  • When Harry Met Sally...
  • Roger & Me
  • Evil Dead II
  • Fried Green Tomatoes
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Brazil
  • The Matrix
  • Beetlejuice
  • Buffy the Vampire Slayer
  • Shower
  • Phantom of the Paradise
  • The Little Mermaid
  • Chicken Run
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • X-Men
  • Doctor Dolittle
  • Buena Vista Social Club
  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels
  • Pulp Fiction
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Cinderella
  • Strictly Ballroom
  • Cinderella
  • Strictly Ballroom
  • A Close Shave
  • The Wrong Trousers
  • A Close Shave
  • The Wrong Trousers
  • A Grand Day Out
  • Bambi
  • Kiki's Delivery Service
  • Powers of Ten
  • Raising Arizona
  • Five Corners
  • Farewell My Concubine
  • 10 Things I Hate About You
  • Mad Max
  • DragonHeart
  • Batman
  • Lawrence of Arabia
  • Dracula
  • Sunset Boulevard
  • Castle in the Sky
  • Dick Tracy
  • Men in Black
  • Army of Darkness
  • A Perfect Murder
  • Evil Dead II
  • The Evil Dead
  • A Midsummer Night's Dream
  • Tea with Mussolini
  • Grand Illusion
  • Like Water for Chocolate
  • The Trial
  • Jackie Brown
  • The Red Violin
  • Nosferatu
  • Analyze This
  • Anna and the King
  • Time Bandits
  • Antz
  • The Cider House Rules
  • eXistenZ
  • The Insider
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Jurassic Park
  • Ran
  • Mission: Impossible
  • The Sixth Sense
  • The Mask
  • American Beauty
  • Dancer, Texas Pop. 81
  • The Book of Life
  • Cronos
  • A Bug's Life
  • The Faculty
  • High Noon
  • The General
  • Philadelphia
  • The Winslow Boy
  • Magnolia
  • Ghost Dog: The Way of the Samurai
  • Cape Fear
  • The World Is Not Enough
  • Cradle Will Rock
  • The Prince of Egypt
  • Life of Brian
  • Being John Malkovich
  • State and Main
  • EverAfter
  • The Celluloid Closet
  • Leolo
  • Still Crazy
  • Go
  • Toy Story 2
  • Monty Python and the Holy Grail

World Map

Highly rated films Mitchell missed

  • A Dog's Will
  • Yi Yi
  • Werckmeister Harmonies
  • FLCL
  • Eureka
  • Devils on the Doorstep
  • In Vanda's Room
  • Platform

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more