2003

Mitchell HB Mitchell HB’s year in review

Mitchell’s highest rated films

  • Microcosmos

    ★★★★★

  • Wayne's World

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

  • Kundun

    ★★★★★

  • Modern Times

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Young Frankenstein

    ★★★★★

  • Thelma & Louise

    ★★★★½

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★½

  • Minority Report

    ★★★★½

  • Finding Nemo

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★½

  • Fata Morgana

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 55 Films watched
  • 4.6 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

Minority Report

Jan 11

Most Watched

Bowling for Columbine

twice

Office Space

twice

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

twice

Wayne's World

twice

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

twice

Last Film

Bowling for Columbine

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Action
19 films
Drama
18 films
Adventure
15 films
Comedy
15 films
Thriller
14 films
Fantasy
11 films
Sci Fi
10 films
Documentary
7 films
Romance
7 films
History
5 films
USA
43 films
UK
9 films
Australia
5 films
Germany
5 films
France
4 films
New Zealand
3 films
Spain
3 films
Italy
3 films
Switzerland
2 films
Mexico
1 film
English
49 films
French
8 films
Spanish
7 films
German
5 films
Cantonese
4 films
Italian
3 films
Russian
1 film
Swedish
1 film

Breakdown

2003 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

In the Mood for Love
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Daredevil
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

The Matrix
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Gigantic (A Tale Of Two Johns)
Average weighted rating:

3.5

Films Mitchell watched in 2003

  • Bowling for Columbine
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • X2
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Office Space
  • Fata Morgana
  • Lessons of Darkness
  • Office Space
  • Alien
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Matrix Revolutions
  • Cannibal! The Musical
  • Shattered Glass
  • Cyrano de Bergerac
  • Modern Times
  • Young Frankenstein
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Wayne's World
  • Bowling for Columbine
  • Kundun
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Wayne's World
  • Daredevil
  • Wayne's World 2
  • Gigantic (A Tale Of Two Johns)
  • The Quiet American
  • Microcosmos
  • Winged Migration
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Finding Nemo
  • The League of Extraordinary Gentlemen
  • The Matrix Reloaded
  • A Knight's Tale
  • The Recruit
  • Jesus Christ Superstar
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • The Matrix
  • The Matrix Reloaded
  • Panic Room
  • Sometimes a Great Notion
  • Man on the Train
  • Spider-Man
  • Love and Death
  • Lone Star
  • Moulin Rouge!
  • Thelma & Louise
  • Tie Me Up! Tie Me Down!
  • The Devil's Backbone
  • The Hurricane
  • The Great Mouse Detective
  • In the Mood for Love
  • The Adventures of Baron Munchausen
  • Minority Report

World Map

Highly rated films Mitchell missed

  • Oldboy
  • Memories of Murder
  • Los Angeles Plays Itself
  • Battlestar Galactica
  • Dying at Grace
  • The Return
  • Tokyo Godfathers
  • Come and Go

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more