2004

Mitchell HB Mitchell HB’s year in review

Mitchell’s highest rated films

  • A Close Shave

    ★★★★★

  • The Wrong Trousers

    ★★★★★

  • A Grand Day Out

    ★★★★★

  • The Singing Detective

    ★★★★★

  • Delicatessen

    ★★★★★

  • Young Frankenstein

    ★★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • American Splendor

    ★★★★½

  • Master and Commander: The Far Side of the World

    ★★★★½

  • Nosferatu

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • The Triplets of Belleville

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★½

  • Love Letter

    ★★★★½

  • Six-String Samurai

    ★★★★½

  • Spider-Man 2

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 62 Films watched
  • 5.2 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

The Color Purple

Jan 14

Most Watched

Fahrenheit 9/11

twice

Last Film

The African Queen

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
33 films
Comedy
21 films
Adventure
14 films
Action
12 films
Romance
10 films
Thriller
9 films
Crime
9 films
Fantasy
8 films
Sci Fi
8 films
Family
7 films
USA
49 films
UK
16 films
Germany
6 films
France
4 films
Japan
3 films
Australia
1 film
Luxembourg
1 film
Sweden
1 film
English
58 films
French
6 films
German
5 films
Russian
4 films
Spanish
4 films
Arabic
3 films
Chinese
3 films
Italian
3 films
Japanese
3 films
Latin
3 films

Breakdown

2004 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Van Helsing
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Kill Bill: Vol. 1
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Stone Reader
Average weighted rating:

3.6

Films Mitchell watched in 2004

  • The African Queen
  • Three Kings
  • Northfork
  • The Phantom of the Opera
  • Sideways
  • Old School
  • Camp
  • Ned Kelly
  • Van Helsing
  • The Incredibles
  • Dogville
  • Young Frankenstein
  • Fahrenheit 9/11
  • Electric Dreams
  • Shrek 2
  • Stone Reader
  • Back to the Future
  • Fahrenheit 9/11
  • Collateral
  • Delicatessen
  • Spider-Man 2
  • Wonder Boys
  • The Bourne Supremacy
  • Six-String Samurai
  • Lost in Translation
  • A Mighty Wind
  • Twin Falls Idaho
  • Spellbound
  • Signs
  • Road to Perdition
  • The Singing Detective
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • A Nightmare on Elm Street
  • Shadow of the Vampire
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • A Fish Called Wanda
  • Dirty Pretty Things
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Agronomist
  • A Close Shave
  • The Wrong Trousers
  • A Grand Day Out
  • House of Sand and Fog
  • Hellboy
  • American Splendor
  • Annie Hall
  • Gangs of New York
  • The Hudsucker Proxy
  • Adaptation.
  • 12 Angry Men
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • Love Letter
  • The Company
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • A Place in the Sun
  • The Triplets of Belleville
  • The Hours
  • Nosferatu
  • The Color Purple

World Map

Highly rated films Mitchell missed

  • North & South
  • Nobody Knows
  • The Power of Nightmares
  • The Weeping Meadow
  • Mind Game
  • Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy
  • Black Friday
  • Downfall

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more