2005

Mitchell HB Mitchell HB’s year in review

Mitchell’s highest rated films

  • Frankenweenie

    ★★★★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • Vincent

    ★★★★★

  • The Last Picture Show

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • Life of Brian

    ★★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★★

  • Das Boot

    ★★★★★

  • This Is Spinal Tap

    ★★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 56 Films watched
  • 4.7 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

Kinsey

Jan 2

Most Watched

The Incredibles

twice

Last Film

King Kong

Dec 14

Genres, Countries & Languages

Drama
25 films
Comedy
19 films
Adventure
11 films
Action
10 films
Crime
9 films
Romance
8 films
Family
8 films
Animation
7 films
Thriller
7 films
Fantasy
6 films
USA
46 films
UK
9 films
Germany
4 films
France
3 films
Italy
2 films
Canada
2 films
Israel
1 film
Algeria
1 film
Japan
1 film
English
53 films
French
11 films
Spanish
5 films
Arabic
2 films
Chinese
2 films
German
2 films
Latin
2 films
Urdu
1 film
Czech
1 film

Breakdown

2005 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Average weighted rating:

3.2

Most Popular

Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Libby, Montana

Films Mitchell watched in 2005

  • King Kong
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Alien
  • Serenity
  • Stop Making Sense
  • Life of Brian
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • Before Sunset
  • Adaptation.
  • Million Dollar Baby
  • Say Anything...
  • Shaun of the Dead
  • Darkman
  • The Boondock Saints
  • Before Sunrise
  • Howl's Moving Castle
  • Creature Comforts
  • Batman Begins
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Sin City
  • Promises
  • The Incredibles
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid
  • The Incredibles
  • The Nightmare Before Christmas
  • Frankenweenie
  • Vincent
  • The Princess Bride
  • The Breakfast Club
  • Halloween
  • The Graduate
  • The Last Temptation of Christ
  • Fargo
  • Donnie Darko
  • Manhunter
  • Nobody's Fool
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • The Battle of Algiers
  • Jerry Maguire
  • The Last Picture Show
  • Das Boot
  • Office Space
  • I ♥ Huckabees
  • Libby, Montana
  • Weekend
  • Henry V
  • O Brother, Where Art Thou?
  • A Few Good Men
  • To Kill a Mockingbird
  • The Revolution Will Not Be Televised
  • Mystic River
  • This Is Spinal Tap
  • The Americanization of Emily
  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie
  • Kinsey

World Map

Highly rated films Mitchell missed

  • Firefly
  • The Devil and Daniel Johnston
  • No Direction Home: Bob Dylan
  • Earthlings
  • 49 Up
  • Caché
  • The Death of Mr. Lazarescu
  • Linda Linda Linda

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more