2006

Mitchell HB Mitchell HB’s year in review

Mitchell’s highest rated films

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Master and Commander: The Far Side of the World

    ★★★★½

  • Little Shop of Horrors

    ★★★★½

  • 8 Women

    ★★★★½

  • An Inconvenient Truth

    ★★★★½

  • 3-Iron

    ★★★★½

  • The Vanishing

    ★★★★½

  • L.A. Confidential

    ★★★★½

  • Brokeback Mountain

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 69 Films watched
  • 5.8 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

Jan 9

Most Watched

The Usual Suspects

twice

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

twice

Last Film

The Departed

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
32 films
Comedy
23 films
Adventure
16 films
Romance
15 films
Action
14 films
Crime
14 films
Thriller
13 films
Fantasy
9 films
Sci Fi
9 films
Family
7 films
USA
62 films
UK
11 films
France
5 films
Japan
4 films
Canada
4 films
Germany
4 films
New Zealand
3 films
Italy
1 film
Austria
1 film
English
65 films
French
12 films
Chinese
5 films
Spanish
5 films
Hungarian
4 films
German
3 films
Japanese
3 films
Vietnamese
2 films
Russian
2 films
Czech
1 film

Breakdown

2006 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Lord of the Rings: The Return of the King
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Thing About My Folks
Average weighted rating:

3.1

Films Mitchell watched in 2006

  • The Departed
  • Sin City
  • Corrina, Corrina
  • Ninotchka
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Good Will Hunting
  • Howl's Moving Castle
  • Trembling Before G-d
  • Empire Records
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • 3-Iron
  • Quills
  • But I'm a Cheerleader
  • Mean Girls
  • Stranger Than Fiction
  • Eating Raoul
  • Dazed and Confused
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • Secretary
  • The Usual Suspects
  • Hackers
  • The Vanishing
  • Arsenic and Old Lace
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Do the Right Thing
  • Startup.com
  • Prizzi's Honor
  • Enron: The Smartest Guys in the Room
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • 8 Women
  • Who Killed the Electric Car?
  • A Tale of Springtime
  • Sky Captain and the World of Tomorrow
  • Alien
  • A Scanner Darkly
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Spider-Man 2
  • An Inconvenient Truth
  • Lightning in a Bottle
  • MirrorMask
  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
  • Grizzly Man
  • The Thing About My Folks
  • X-Men: The Last Stand
  • Chicago
  • School of Rock
  • Brokeback Mountain
  • Fever Pitch
  • Little Shop of Horrors
  • Dirty Pretty Things
  • L.A. Confidential
  • Serenity
  • Before Sunset
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • Shattered Glass
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
  • Good Night, and Good Luck.
  • Batman Begins
  • The Quiet American
  • Before Sunrise
  • Constantine
  • The Usual Suspects
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • The Fog of War
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • Toy Story
  • Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

World Map

Highly rated films Mitchell missed

  • The Lives of Others
  • Lake of Fire
  • Syndromes and a Century
  • Little Miss Sunshine
  • Paprika
  • These Encounters of Theirs
  • Colossal Youth
  • The Fall

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more