2008

Mitchell HB Mitchell HB’s year in review

Mitchell’s highest rated films

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • Miller's Crossing

    ★★★★★

  • Planet of the Apes

    ★★★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Notorious

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Rachel Getting Married

    ★★★★½

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★½

  • Atonement

    ★★★★½

  • Kiss Kiss Bang Bang

    ★★★★½

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★★★½

  • Persepolis

    ★★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 66 Films watched
  • 5.5 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

The Motorcycle Diaries

Jan 14

Most Watched

The Dark Knight

5 times

WALL·E

twice

Iron Man

twice

Last Film

The Wild Bunch

Dec 13

Genres, Countries & Languages

Drama
34 films
Action
28 films
Adventure
20 films
Thriller
16 films
Crime
16 films
Sci Fi
13 films
Comedy
12 films
Romance
9 films
Family
7 films
Animation
7 films
USA
64 films
UK
18 films
France
4 films
Canada
2 films
Hong Kong
1 film
Argentina
1 film
Japan
1 film
Mexico
1 film
Peru
1 film
Spain
1 film
English
63 films
German
8 films
Spanish
8 films
French
7 films
Chinese
7 films
Italian
7 films
Arabic
3 films
Japanese
3 films
Urdu
3 films

Breakdown

2008 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Incredible Hulk
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Wordplay
Average weighted rating:

3.5

Films Mitchell watched in 2008

  • The Wild Bunch
  • The Dark Knight
  • In Bruges
  • Wordplay
  • Rachel Getting Married
  • The Secret of Roan Inish
  • Before Sunset
  • You Can't Take It with You
  • Notorious
  • Burn After Reading
  • WALL·E
  • The Dark Knight
  • Iron Man
  • The Dark Knight
  • Guardians of the Galaxy
  • The Bridge on the River Kwai
  • The Royal Tenenbaums
  • The Dark Knight
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • Sixteen Candles
  • The Transformers: The Movie
  • The Driver
  • The Dark Knight
  • Hancock
  • Redbelt
  • Superman
  • Goldfinger
  • Planet of the Apes
  • Batman Begins
  • WALL·E
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Casablanca
  • The Incredible Hulk
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • High Fidelity
  • Tremors
  • Raiders of the Lost Ark
  • A Fish Called Wanda
  • Iron Man
  • Pump Up the Volume
  • Robin Hood
  • The Big Sleep
  • To Have and Have Not
  • Kids in the Hall: Brain Candy
  • Transformers
  • The Last Starfighter
  • Wild Strawberries
  • TMNT
  • Miller's Crossing
  • Brick
  • Witness for the Prosecution
  • The Maltese Falcon
  • Live Free or Die Hard
  • Atonement
  • Michael Clayton
  • Persepolis
  • Gone Baby Gone
  • City Lights
  • There Will Be Blood
  • Quantum of Solace
  • X2
  • X-Men
  • Pan's Labyrinth
  • Ratatouille
  • The Motorcycle Diaries

World Map

Highly rated films Mitchell missed

  • Love Exposure
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • Still Walking
  • The Beaches of Agnès
  • 102 Minutes That Changed America
  • Gleason
  • Louis C.K.: Chewed Up
  • It's Not Me, I Swear!

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more