Highest rated films

  • Up

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • Coraline

    ★★★★

  • Star Trek

    ★★★★

  • Where the Wild Things Are

    ★★★★

  • The Informant!

    ★★★★

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • The Third Man

    ★★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • Once

    ★★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 85 Films watched
  • 7.1 Average per month
  • 1.6 Average per week

Milestones

First Film

Singin' in the Rain

Jan 1

Most Watched

Star Trek

3 times

Singin' in the Rain

twice

Coraline

twice

Slumdog Millionaire

twice

Last Film

Up in the Air

Dec 25

Genres, Countries & Languages

Drama
37 films
Comedy
29 films
Family
20 films
Animation
20 films
Romance
18 films
Adventure
17 films
Thriller
17 films
Crime
15 films
Action
14 films
Sci Fi
12 films
USA
66 films
UK
14 films
France
7 films
Germany
5 films
Japan
3 films
Canada
2 films
Ireland
1 film
Austria
1 film
English
76 films
French
12 films
Spanish
8 films
German
7 films
Russian
5 films
Italian
4 films
Japanese
3 films
Hungarian
3 films
Hindi
2 films

Breakdown

2009 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

X-Men Origins: Wolverine
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Manon on the Asphalt
Average weighted rating:

3.5

Films Mitchell watched in 2009

  • Up in the Air
  • Avatar
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • The Nightmare Before Christmas
  • A Charlie Brown Christmas
  • A Serious Man
  • Home Alone
  • Fantastic Mr. Fox
  • The Rescuers
  • The Princess Bride
  • The Triplets of Belleville
  • Ponyo
  • Jurassic Park
  • The Host
  • The Skeleton Dance
  • Where the Wild Things Are
  • Toy Story 2
  • Toy Story
  • Cigarette Burns
  • House of Usher
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • Before Sunrise
  • The Truman Show
  • The Informant!
  • Jules and Jim
  • Away We Go
  • Josie and the Pussycats
  • Adam's Rib
  • Stand by Me
  • Inglourious Basterds
  • Star Trek
  • Drag Me to Hell
  • Aliens
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Four Weddings and a Funeral
  • Raiders of the Lost Ark
  • Singin' in the Rain
  • One Hundred and One Dalmatians
  • Tampopo
  • Michael Jackson's Thriller
  • The Dark Knight
  • Star Trek
  • Layer Cake
  • The Hustler
  • Up
  • Coraline
  • Slumdog Millionaire
  • Marathon Man
  • Transporter 3
  • In the Heat of the Night
  • GoodFellas
  • The Night of the Hunter
  • Being John Malkovich
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • Star Trek
  • X-Men Origins: Wolverine
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Repo Man
  • Watchmen
  • Let the Right One In
  • Manon on the Asphalt
  • This Way Up
  • Presto
  • Pride & Prejudice
  • Lavatory Lovestory
  • Oktapodi
  • La Maison en Petits Cubes
  • The Godfather: Part II
  • Twilight
  • The Princess and the Warrior
  • Slumdog Millionaire
  • Sleepless in Seattle
  • Frost/Nixon
  • Chinatown
  • Double Indemnity
  • Coraline
  • Millions
  • Jaws
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Once
  • The Godfather
  • The Third Man
  • Pineapple Express
  • Singin' in the Rain

World Map

Highly rated films Mitchell is yet to see

  • Mary and Max
  • The White Ribbon
  • The Secret in Their Eyes
  • Mother
  • Gurren Lagann The Movie: The Lights in the Sky Are Stars
  • About Elly
  • A Prophet
  • Castaway on the Moon

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more