2010

Mitchell HB Mitchell HB’s year in review

Mitchell’s highest rated films

  • Goofy Gymnastics

    ★★★★★

  • Double Dribble

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • Blood Simple

    ★★★★★

  • Laura

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • All About Eve

    ★★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Monsters, Inc.

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Brazil

    ★★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • Master and Commander: The Far Side of the World

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 67 Films watched
  • 5.6 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

Sense and Sensibility

Jan 2

Most Watched

Hot Fuzz

twice

Last Film

Die Hard

Dec 18

Genres, Countries & Languages

Drama
30 films
Action
19 films
Comedy
18 films
Thriller
18 films
Adventure
13 films
Crime
13 films
Romance
12 films
Mystery
9 films
Sci Fi
8 films
Animation
8 films
USA
59 films
UK
16 films
Canada
3 films
France
3 films
Italy
2 films
Germany
2 films
Japan
1 film
Taiwan
1 film
English
64 films
French
15 films
Spanish
6 films
Russian
5 films
German
5 films
Japanese
4 films
Chinese
3 films
Italian
3 films
Turkish
1 film
Arabic
1 film

Breakdown

2010 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Nine
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Double Dribble
Average weighted rating:

3.3

Films Mitchell watched in 2010

  • Die Hard
  • The Tempest
  • Victor/Victoria
  • Blood Simple
  • The Dark Knight
  • Batman Begins
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid
  • The Social Network
  • Jaws
  • Winter's Bone
  • Brazil
  • Waking Sleeping Beauty
  • The Bride of Frankenstein
  • Garden State
  • Detour
  • The Haunting
  • Fargo
  • Salt
  • The Expendables
  • Wordplay
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • 2010
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Mr. & Mrs. Smith
  • Inception
  • Goofy Gymnastics
  • Double Dribble
  • Say Anything...
  • Iron Man 2
  • Pulp Fiction
  • Across the Universe
  • Gosford Park
  • Spider-Man 3
  • Hot Fuzz
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • Laura
  • Back to the Future
  • All About Eve
  • Rear Window
  • Zero Effect
  • The Hurt Locker
  • Born Yesterday
  • Beauty and the Beast
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Beauty and the Beast
  • Shutter Island
  • Rushmore
  • Nobody's Fool
  • Stop Making Sense
  • Hot Fuzz
  • The Virgin Suicides
  • Run Lola Run
  • The Incredibles
  • The Imaginarium of Doctor Parnassus
  • Monsters, Inc.
  • X2
  • The X Files
  • American Beauty
  • The Illusionist
  • Coraline
  • The Big Lebowski
  • X-Men
  • Sherlock Holmes
  • Princess Mononoke
  • Nine
  • Eat Drink Man Woman
  • Sense and Sensibility

World Map

Highly rated films Mitchell missed

  • Incendies
  • Senna
  • Who Killed Captain Alex?
  • Stranger Things
  • Les Misérables in Concert - The 25th Anniversary
  • This Is England '86
  • Poetry
  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more