Highest rated films

  • Super 8

    ★★★★

  • Hanna

    ★★★★

  • Captain America: The First Avenger

    ★★★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★½

  • X-Men: First Class

    ★★★½

  • Contagion

    ★★★½

  • Thor

    ★★★

  • The Adjustment Bureau

    ★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★★★

  • Monsters, Inc.

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★★

  • West Side Story

    ★★★★★

  • His Girl Friday

    ★★★★★

  • Trouble in Paradise

    ★★★★★

  • Clueless

    ★★★★½

  • Un Chien Andalou

    ★★★★½

  • Paper Moon

    ★★★★½

  • Kicking and Screaming

    ★★★★½

  • Tropical Malady

    ★★★★½

  • Henry V

    ★★★★½

  • Inception

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 45 Films watched
  • 3.8 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

The King's Speech

Jan 11

Most Watched

Some Like It Hot

twice

Last Film

Super 8

Dec 26

Genres, Countries & Languages

Sci Fi
13 films
Adventure
12 films
Action
12 films
Drama
12 films
Thriller
11 films
Comedy
11 films
Fantasy
11 films
Horror
9 films
Romance
9 films
Family
4 films
USA
37 films
UK
12 films
Germany
5 films
Italy
3 films
Spain
2 films
France
2 films
Thailand
1 film
Canada
1 film
English
42 films
French
6 films
Spanish
6 films
Italian
4 films
German
3 films
Russian
2 films
Norwegian
2 films
Thai
1 film
Cantonese
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Good, the Bad and the Ugly
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Cowboys & Aliens
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Henry V
Average weighted rating:

3.8

Films Mitchell watched in 2011

  • Super 8
  • Monsters, Inc.
  • Die Hard
  • Contagion
  • The Thing
  • West Side Story
  • Shaun of the Dead
  • Henry V
  • Paper Moon
  • Unstoppable
  • WALL·E
  • Cowboys & Aliens
  • Captain America: The First Avenger
  • Fright Night
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Inception
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Clueless
  • Star Trek
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • How to Train Your Dragon
  • X-Men: First Class
  • Thor
  • Hanna
  • Kicking and Screaming
  • Hellboy II: The Golden Army
  • Hellboy
  • Trouble in Paradise
  • His Girl Friday
  • The Adjustment Bureau
  • Tropical Malady
  • Black Swan
  • Gremlins
  • Un Chien Andalou
  • Children of Men
  • Some Like It Hot
  • The Adventures of Baron Munchausen
  • Anvil! The Story of Anvil
  • The King of Kong: A Fistful of Quarters
  • Some Like It Hot
  • 28 Weeks Later
  • 28 Days Later
  • True Grit
  • The King's Speech

World Map

Highly rated films Mitchell is yet to see

  • Lady Gaga Presents: The Monster Ball Tour at Madison Square Garden
  • Digital Theatre: Much Ado About Nothing
  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Samsara
  • The Turin Horse
  • This Is England '88
  • National Theatre Live: Frankenstein
  • All Watched Over by Machines of Loving Grace

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more