2012

Mitchell HB Mitchell HB’s year in review

Mitchell’s highest rated films

  • Trouble in Paradise

    ★★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Persuasion

    ★★★★½

  • Pride and Prejudice

    ★★★★½

  • Point Break

    ★★★★½

  • Looper

    ★★★★½

  • Chariots of Fire

    ★★★★

  • The Sound of Music

    ★★★★

  • Skyfall

    ★★★★

  • Premium Rush

    ★★★★

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★★

  • The Artist

    ★★★★

  • Army of Darkness

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Ghost Protocol

    ★★★★

  • Brave

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 34 Films watched
  • 2.8 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

The Artist

Jan 7

Most Watched

The Avengers

4 times

The Dark Knight Rises

twice

Last Film

The Hobbit: An Unexpected Journey

Dec 15

Genres, Countries & Languages

Action
15 films
Adventure
14 films
Drama
11 films
Thriller
10 films
Comedy
10 films
Sci Fi
10 films
Romance
6 films
Mystery
5 films
Crime
5 films
Fantasy
4 films
USA
29 films
UK
8 films
France
3 films
New Zealand
2 films
Germany
2 films
Singapore
1 film
Hong Kong
1 film
Canada
1 film
China
1 film
English
34 films
Russian
7 films
French
4 films
Hindi
4 films
Italian
2 films
Spanish
1 film
Arabic
1 film
Swedish
1 film
Cantonese
1 film

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

2001: A Space Odyssey
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Friends with Benefits
Average weighted rating:

2.9

Most Popular

The Avengers
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

Persuasion
Average weighted rating:

3.7

Films Mitchell watched in 2012

  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Army of Darkness
  • Looper
  • Cloud Atlas
  • Skyfall
  • Island of Lost Souls
  • Premium Rush
  • The Avengers
  • The Goonies
  • The Hunger Games
  • The Avengers
  • The Dark Knight Rises
  • The Dark Knight Rises
  • The Descendants
  • Brave
  • Pride and Prejudice
  • Prometheus
  • The Cabin in the Woods
  • The Avengers
  • The Avengers
  • Point Break
  • Sherlock, Jr.
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Sound of Music
  • The Adventures of Tintin
  • Friends with Benefits
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Trouble in Paradise
  • Persuasion
  • Chariots of Fire
  • Argo
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • The Artist

World Map

Highly rated films Mitchell missed

  • John Mulaney: New in Town
  • It's Such a Beautiful Day
  • The Act of Killing
  • The Hunt
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Amour
  • Elena
  • Wolf Children

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more