Highest rated films

  • 20 Feet from Stardom

    ★★★★★

  • The World's End

    ★★★★½

  • Pacific Rim

    ★★★★

  • Iron Man 3

    ★★★½

  • Star Trek Into Darkness

    ★★★

  • Fast & Furious 6

    ★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Hard Boiled

    ★★★★★

  • Stories We Tell

    ★★★★★

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★★★

  • King of the Hill

    ★★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★½

  • Beetlejuice

    ★★★★½

  • Beauty and the Beast

    ★★★★½

  • Certified Copy

    ★★★★½

  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

    ★★★★½

  • Batman

    ★★★★½

  • Seven Chances

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 41 Films watched
  • 3.4 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

Les Misérables

Jan 13

Most Watched

Hard Boiled

twice

Last Film

Seven Samurai

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Action
16 films
Drama
14 films
Comedy
12 films
Adventure
11 films
Sci Fi
10 films
Fantasy
6 films
Family
6 films
Romance
6 films
Crime
5 films
Thriller
5 films
USA
30 films
UK
6 films
Germany
2 films
France
2 films
Canada
2 films
Hong Kong
2 films
Japan
2 films
Italy
1 film
China
1 film
Iran
1 film
English
38 films
French
5 films
Spanish
3 films
German
3 films
Cantonese
3 films
Chinese
3 films
Japanese
2 films
Italian
2 films
Czech
1 film

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Thor: The Dark World
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Django Unchained
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Will Success Spoil Rock Hunter?
Average weighted rating:

3.7

Films Mitchell watched in 2013

  • Seven Samurai
  • Monty Python and the Holy Grail
  • It's a Wonderful Life
  • Thor: The Dark World
  • The World's End
  • Raiders of the Lost Ark
  • Pacific Rim
  • Much Ado About Nothing
  • 20 Feet from Stardom
  • Man of Steel
  • The Matrix
  • From Up on Poppy Hill
  • Jurassic Park
  • Stories We Tell
  • Fast & Furious 6
  • Zombieland
  • Star Trek Into Darkness
  • Batman
  • Iron Man 3
  • Aliens
  • Hard Boiled
  • Beauty and the Beast
  • Steamboat Bill, Jr.
  • The Karate Kid
  • March of the Penguins
  • Hard Boiled
  • Mission: Impossible III
  • Certified Copy
  • District 9
  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
  • Silver Linings Playbook
  • King of the Hill
  • Beasts of the Southern Wild
  • Django Unchained
  • Seven Chances
  • Will Success Spoil Rock Hunter?
  • Seven Psychopaths
  • Wreck-It Ralph
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Beetlejuice
  • Les Misérables

World Map

Highly rated films Mitchell is yet to see

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Grounded: Making The Last of Us
  • Hope
  • Short Term 12
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Before Midnight
  • Prisoners
  • Bo Burnham: What.

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more