Highest rated films

  • Arrival

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Deadpool

    ★★★½

  • Captain America: Civil War

    ★★★½

  • Hail, Caesar!

    ★★★½

  • Ghostbusters

    ★★★½

  • Star Trek Beyond

    ★★★½

  • Doctor Strange

    ★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • The Avengers

    ★★★★

  • Black Dynamite

    ★★★★

  • Crimson Tide

    ★★★★

  • Go

    ★★★★

  • The Revenant

    ★★★½

  • Elf

    ★★★½

  • White Christmas

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 18 Films watched
  • 1.5 Average per month
  • 0.3 Average per week

Milestones

First Film

The Revenant

Feb 6

Most Watched

Ghostbusters

twice

Last Film

Rogue One: A Star Wars Story

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Action
12 films
Adventure
8 films
Sci Fi
8 films
Comedy
8 films
Fantasy
5 films
Drama
3 films
Thriller
3 films
Mystery
2 films
Crime
2 films
Western
1 film
USA
18 films
Canada
1 film
Hong Kong
1 film
Taiwan
1 film
UK
1 film
English
18 films
Russian
3 films
German
1 film
Chinese
1 film
Italian
1 film
Romanian
1 film
Hindi
1 film
French
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Aliens
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Go
Average weighted rating:

3.4

Films Mitchell watched in 2016

  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Elf
  • White Christmas
  • Crimson Tide
  • Black Dynamite
  • Doctor Strange
  • Arrival
  • Aliens
  • Suicide Squad
  • Star Trek Beyond
  • Ghostbusters
  • Ghostbusters
  • The Avengers
  • Captain America: Civil War
  • Deadpool
  • Hail, Caesar!
  • Go
  • The Revenant

World Map

Highly rated films Mitchell is yet to see

  • The Handmaiden
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • 13th
  • Aquarius

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more