Highest rated films

  • Get Out

    ★★★★½

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★

  • Logan

    ★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Yellow Submarine

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Star Trek II: The Wrath of Khan

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • Zootopia

    ★★★★

  • Moana

    ★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★

  • Ghost in the Shell

    ★★★★

  • Colossal

    ★★★★

  • Training Day

    ★★★★

  • Magic Mike XXL

    ★★★★

  • And Now for Something Completely Different

    ★★★★

  • Mulan

    ★★★½

  • Home Alone

    ★★★

  • X-Men: Apocalypse

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 29 Films watched
  • 2.4 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Batman v Superman: Dawn of Justice

Jan 28

Most Watched

Star Wars: The Last Jedi

twice

Last Film

Star Wars: The Last Jedi

Dec 26

Genres, Countries & Languages

Action
15 films
Adventure
14 films
Sci Fi
10 films
Fantasy
9 films
Drama
9 films
Comedy
8 films
Family
5 films
Animation
5 films
Thriller
4 films
Horror
3 films
USA
26 films
UK
3 films
Australia
1 film
Canada
1 film
Japan
1 film
Spain
1 film
English
28 films
German
2 films
Spanish
2 films
Korean
1 film
Russian
1 film
Chinese
1 film
Urdu
1 film
Italian
1 film
Japanese
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Moonlight
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Batman v Superman: Dawn of Justice
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

And Now for Something Completely Different
Average weighted rating:

3.7

Films Mitchell watched in 2017

  • Star Wars: The Last Jedi
  • Home Alone
  • Die Hard
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Thor: Ragnarok
  • And Now for Something Completely Different
  • Yellow Submarine
  • Magic Mike XXL
  • Mulan
  • Moana
  • Zootopia
  • The Big Sick
  • It Comes at Night
  • Spider-Man: Homecoming
  • Baby Driver
  • Wonder Woman
  • Training Day
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Ghost in the Shell
  • Colossal
  • X-Men: Apocalypse
  • Get Out
  • Logan
  • It
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • Moonlight
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Batman v Superman: Dawn of Justice

World Map

Highly rated films Mitchell is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Paddington 2
  • Call Me by Your Name
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Blade Runner 2049
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more