2018

Mitchell HB Mitchell HB’s year in review

Mitchell’s highest rated films

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★★

  • Kwaidan

    ★★★★★

  • Nosferatu the Vampyre

    ★★★★★

  • Dawn of the Dead

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Hari Kondabolu: Warn Your Relatives

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • Michael Jackson's Thriller

    ★★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Dirty Computer

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 72 Films watched
  • 6 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

Black Panther

Feb 17

Most Watched

Sherlock, Jr.

twice

Ready Player One

twice

Avengers: Infinity War

twice

Last Film

The Ballad of Buster Scruggs

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Comedy
27 films
Horror
21 films
Action
20 films
Adventure
19 films
Sci Fi
19 films
Drama
19 films
Fantasy
11 films
Family
8 films
Animation
6 films
Romance
6 films
USA
60 films
UK
8 films
France
5 films
Hong Kong
2 films
China
2 films
India
2 films
Italy
2 films
Japan
2 films
Canada
1 film
Brazil
1 film
English
65 films
Spanish
4 films
German
4 films
French
3 films
Italian
2 films
Japanese
2 films
Cantonese
2 films
Russian
2 films
Xhosa
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 32 Added 1116

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Mitchell’s most liked review

The Texas Chain Saw Massacre

★★★★½

FUUUUuuuuuu

Hooptober 5.0 #3 (fulfills Hooper requirement, of course)

I didn't sleep the night I watched this. It got way under my skin and made a home there. Not sure any horror movie has ever done that before.

I really hope the driver of the first truck got away.

More reviews

Mitchell’s most liked list

Hooptober 2018: I got myself into this and I'll have to watch my way out

Woo hoo! I'm doing Hooptober for the first time to motivate myself to watch some of the movies on my main Halloween list, and also to branch out a little bit and stretch my horror comfort zone.

10 Anniversary Films:
Abbott and Costello Meet Frankenstein (70th)
Halloween (40th)
Halloween H20:…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Baywatch
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Straight Outta OZ
Average weighted rating:

3.8

Films watched in 2018

  • The Ballad of Buster Scruggs
  • A Charlie Brown Christmas
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • It's a Wonderful Life
  • The Nightmare Before Christmas
  • Creed
  • The Thing
  • Annihilation
  • Kwaidan
  • Cloverfield
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Poltergeist
  • Halloween H20: 20 Years Later
  • Vampires
  • Near Dark
  • Nosferatu the Vampyre
  • Eyes Without a Face
  • Bride of Chucky
  • Child's Play
  • The Birds
  • Dawn of the Dead
  • Mr. Vampire
  • My Neighbor Totoro
  • Abbott and Costello Meet Frankenstein
  • Re-Animator
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Night of the Living Dead
  • The Lair of the White Worm
  • 2001: A Space Odyssey
  • Moonrise Kingdom
  • Stop Making Sense
  • Lady Bird
  • Fantastic Mr. Fox
  • Baywatch
  • Sherlock, Jr.
  • Sherlock, Jr.
  • Carol
  • Moonlight
  • Frances Ha
  • House of Tolerance
  • Love Jones
  • Coco
  • Kung Fu Hustle
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • I Am Not Your Negro
  • They Live
  • Malena Pichot: Estupidez compleja
  • Justice League
  • Jurassic Park
  • Love & Basketball
  • Ant-Man and the Wasp
  • W. Kamau Bell: Private School Negro
  • Dear White People
  • Hari Kondabolu: Warn Your Relatives
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • A Brief History of Time
  • Solo: A Star Wars Story
  • Deadpool 2
  • Thor: Ragnarok
  • Michael Jackson's Thriller
  • Ready Player One
  • Selma
  • Avengers: Infinity War
  • Star Wars
  • The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension
  • Dirty Computer
  • Avengers: Infinity War
  • Ready Player One
  • Straight Outta OZ
  • Kinky Boots
  • Black Panther

Highly rated films Mitchell missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Dominion
  • Minding the Gap
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more