Highest rated films

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

  • Doctor Who: Resolution

    ★★★★

  • Raise Hell: The Life & Times of Molly Ivins

    ★★★★

  • Wig

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • Carrie

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★★

  • The Third Man

    ★★★★★

  • A Separation

    ★★★★★

  • Three Colors: Red

    ★★★★★

  • Miller's Crossing

    ★★★★★

  • Brief Encounter

    ★★★★★

  • Phantom of the Paradise

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 107 Films watched
  • 8.9 Average per month
  • 2.1 Average per week

Milestones

First Film

Ocean's Eight

Jan 2

Most Watched

Spider-Man: Into the Spider-Verse

twice

The Addams Family

twice

Dark Phoenix

twice

Avengers: Endgame

twice

Last Film

The Lord of the Rings: The Return of the King

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Horror
39 films
Comedy
34 films
Drama
32 films
Sci Fi
31 films
Action
24 films
Adventure
23 films
Thriller
21 films
Fantasy
20 films
Mystery
8 films
Animation
8 films
USA
84 films
UK
9 films
New Zealand
5 films
France
5 films
Japan
4 films
Iran
2 films
Hong Kong
2 films
Canada
2 films
Belgium
2 films
Mexico
1 film
English
94 films
French
11 films
Spanish
10 films
Japanese
8 films
Italian
8 films
German
4 films
Latin
3 films
Xhosa
3 films
Chinese
3 films
Cantonese
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 43 Added 151

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Mitchell’s most liked review

The Descent

★★★★½

The Sixth Hoop-tober Sense Chapter Two: OH GODDAMMIT

"I wanted us to claim this place. Name it."

Scariest movie I've seen in a long time: perfectly paced, serious-minded explorer horror with a bleak, dark heart and characters well worth caring about, even the couple of them who are being hideously…

More reviews

Mitchell’s most liked list

The Sixth Hoop-tober Sense: I See Heads of People

"If Man is 5, then the Devil is 6."—Pixies

Welcome, scarehounds! Behold my foolhardy attempt to live through Cinemonster’s sixth annual Hoop-tober challenge by the end of All Hallows’ Eve. 

I attempted  Hoop-tober last year too, but I fell way behind due to the demands of work and continuing education,…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Hobgoblins
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Wig
Average weighted rating:

3.4

Films Mitchell watched in 2019

  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Knives Out
  • Miracle on 34th Street
  • A Christmas Carol
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Booksmart
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • First Blood
  • The Thing from Another World
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Hot Fuzz
  • Blade Runner
  • The Addams Family
  • Halloween
  • Phantom of the Paradise
  • Tigers Are Not Afraid
  • The Sixth Sense
  • Tenebre
  • The Slumber Party Massacre
  • House
  • Alligator
  • Hobgoblins
  • A Chinese Ghost Story
  • The Texas Chainsaw Massacre 2
  • Cellar Dweller
  • Night of the Creeps
  • Alien
  • Society
  • Slither
  • The Invisible Man
  • The Phantom Carriage
  • Black Sheep
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Prince of Darkness
  • Close-Up
  • The Phantom of the Opera
  • Raw
  • Revenge
  • The Innocents
  • The Third Man
  • The Stuff
  • Tales from the Crypt: Demon Knight
  • Curse of Chucky
  • Seed of Chucky
  • The Howling
  • The Wolf Man
  • The Mummy
  • The Descent
  • Carrie
  • Creature from the Black Lagoon
  • The Addams Family
  • Eraserhead
  • After Life
  • Dracula
  • Tron
  • Fast Times at Ridgemont High
  • Medicine for Melancholy
  • Aquaman
  • Apocalypse Now
  • Do the Right Thing
  • Amazing Grace
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • The Favourite
  • Blindspotting
  • Beginners
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Doctor Who: Resolution
  • Dirty Computer
  • Guava Island
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Hereditary
  • A Separation
  • Brief Encounter
  • Three Colors: Red
  • A Simple Favor
  • Support the Girls
  • Irma Vep
  • Born in Flames
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Dark Phoenix
  • Wig
  • Spider-Man: Far from Home
  • John Wick: Chapter 2
  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • Toy Story 3
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • Dark Phoenix
  • Raise Hell: The Life & Times of Molly Ivins
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Endgame
  • Us
  • Minions
  • Despicable Me 2
  • Despicable Me
  • Sorry to Bother You
  • Avengers: Infinity War
  • Captain Marvel
  • Miller's Crossing
  • Lemonade
  • What We Do in the Shadows
  • A Day in the Country
  • A Quiet Place
  • The Royal Tenenbaums
  • Ocean's Eight

World Map

Highly rated films Mitchell is yet to see

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • For Sama
  • Little Women
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Bring the Soul: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more