RSS feed for Val
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Edit this entry  
17
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★
Edit this entry  
16
8:46

8:46

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Crazy World

Crazy World

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Jump

The Jump

2019
×
★★
Edit this entry  
07
32-Rbit

32-Rbit

2018
×
★½
Edit this entry  
07
Cerulia

Cerulia

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Cats

The Cats

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Ticket of No Return

Ticket of No Return

1979
×
★★★½
Edit this entry  
07
Inabe

Inabe

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Yalta Conference Online

The Yalta Conference Online

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
Shannon Amen

Shannon Amen

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Dew Line

Dew Line

2005
×
★★★★
Edit this entry  
06
Black Barbie

Black Barbie

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
The One-Minute Memoir

The One-Minute Memoir

2020
×
★★
Edit this entry  
06
The Procession

The Procession

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Battle of San Romano

The Battle of San Romano

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
The Tears Thing

The Tears Thing

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
No One Left Behind

No One Left Behind

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
The Bridges of Sarajevo

The Bridges of Sarajevo

2014
×
★★½
Edit this entry  
05
Late Marriage

Late Marriage

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mugaritz B.S.O.

Mugaritz B.S.O.

2011
×
★★★½
Edit this entry  
05
Love: Chapter 2

Love: Chapter 2

2017
×
½
Edit this entry  
05
Vertical Shapes in a Horizontal Landscape

Vertical Shapes in a Horizontal Landscape

2018
×
★½
Edit this entry  
05
Masterpiece

Masterpiece

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Over

Over

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Cru - Raw

Cru - Raw

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Five Venoms

The Five Venoms

1978
×
★★★½
Edit this entry  
27
Death Trance

Death Trance

2005
×
★★½
Edit this entry  
25
The Nines

The Nines

2007
×
★★★
Edit this entry  
24
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★
Edit this entry  
22
Five Element Ninjas

Five Element Ninjas

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Gifted Hands: The Ben Carson Story

Gifted Hands: The Ben Carson Story

2009
×
★★½
Edit this entry  
19
Bad Trip

Bad Trip

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Murder Death Koreatown

Murder Death Koreatown

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Hudson Hawk

Hudson Hawk

1991
×
★★★½
Edit this entry  
23
Moon Rock City

Moon Rock City

2017
×
★½
Edit this entry  
15
The Crow

The Crow

1994
×
★★★
Edit this entry  
13
Curse of the Wolf

Curse of the Wolf

2006
×
★★½
Edit this entry  
12
Vidocq

Vidocq

2001
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dennis the Menace Strikes Again!

Dennis the Menace Strikes Again!

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Perfect Weapon

The Perfect Weapon

1991
×
★★★
Edit this entry  
08
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
Pistol Opera

Pistol Opera

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
Alien Warrior

Alien Warrior

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry