nicole has logged 230 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Casper

Casper

1995
×
★★★
Edit this entry  
14
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Heat

Heat

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★★
Edit this entry  
11
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
08
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Halloween

Halloween

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Edit this entry  
05
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
01
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Christine

Christine

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Clerks

Clerks

1994
×
★★½
Edit this entry  
30
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Coyote Ugly

Coyote Ugly

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Midnight in the Switchgrass

Midnight in the Switchgrass

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★½
Edit this entry  
24
Old

Old

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
She's All That

She's All That

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★
Edit this entry  
21
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Christiane F.

Christiane F.

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sea of Love

Sea of Love

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Frankie and Johnny

Frankie and Johnny

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★½
Edit this entry  
13
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★
Edit this entry  
11
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
09
Splendor

Splendor

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★½
Edit this entry  
07
Frankenweenie

Frankenweenie

1984
×
★★★½
Edit this entry  
07
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry