Andrew has logged 78 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Iceman

The Iceman

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Noah

Noah

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
All About Steve

All About Steve

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Batman: Assault on Arkham

Batman: Assault on Arkham

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Battlefield Earth

Battlefield Earth

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Old Dogs

Old Dogs

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Season of the Witch

Season of the Witch

2011
×
Read the review Edit this entry  
06
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Road

The Road

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hook

Hook

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Machete Kills

Machete Kills

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
RED 2

RED 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
Read the review Edit this entry