Magi has logged 81 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Pig Farm

The Pig Farm

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Christiane F.

Christiane F.

1981
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Atlanta Child Murders

The Atlanta Child Murders

1985
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Zero Day

Zero Day

2003
×
Edit this entry  
27
Jerry Lewis: The Man Behind the Clown

Jerry Lewis: The Man Behind the Clown

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Teenage Tramp

Teenage Tramp

1973
×
★★
Edit this entry  
26
Man

Man

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Serial Killers

Serial Killers

1994
×
★★★
Edit this entry  
25
Blast from the Past

Blast from the Past

1999
×
★★★½
Edit this entry  
25
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★½
Edit this entry  
25
Black Snow

Black Snow

1965
×
★½
Edit this entry  
24
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Man Who Stole the Sun

The Man Who Stole the Sun

1979
×
½
Edit this entry  
24
The Family

The Family

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Theo Von: No Offense

Theo Von: No Offense

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Incredible Burt Wonderstone

The Incredible Burt Wonderstone

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★
Edit this entry  
21
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Ghost Cat of Otama Pond

The Ghost Cat of Otama Pond

1960
×
★★★★
Edit this entry  
20
Tarantula

Tarantula

1955
×
★★★
Edit this entry  
20
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★
Edit this entry  
20
Youth

Youth

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Edit this entry  
19
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★
Edit this entry  
19
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★
Edit this entry  
18
Jack & Diane

Jack & Diane

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Le Trou

Le Trou

1960
×
★½
Edit this entry  
17
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
17
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Sadma

Sadma

1983
×
★★★½
Edit this entry  
16
Krisha

Krisha

2015
×
½
Edit this entry  
16
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★
Edit this entry  
15
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
½
Edit this entry  
15
Chicken with Plums

Chicken with Plums

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Flower of My Secret

The Flower of My Secret

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Ivan Vasilyevich Changes His Profession

Ivan Vasilyevich Changes His Profession

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
13
A Cottage on Dartmoor

A Cottage on Dartmoor

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Wicked City

The Wicked City

1992
×
★★★★★
Edit this entry