RSS feed for Saveera
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mid90s

Mid90s

2018
×
★★
Edit this entry  
06
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
06
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★½
Edit this entry  
09
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★
Edit this entry  
06
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
mother!

mother!

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★½
Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Do You Like to Read?

Do You Like to Read?

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★
Edit this entry  
10
50/50

50/50

2011
×
★★
Edit this entry  
09
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Edit this entry  
28
Siti

Siti

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Copy of My Mind

A Copy of My Mind

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Joni's Promise

Joni's Promise

2005
×
★★★½
Edit this entry  
26
Three Days to Forever

Three Days to Forever

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Marlina the Murderer in Four Acts

Marlina the Murderer in Four Acts

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Fiction.

Fiction.

2008
×
★★★½
Edit this entry  
23
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★
Edit this entry  
17
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Edit this entry  
16
Volver

Volver

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Circle

The Circle

2017
×
★½
Edit this entry  
15
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★
Edit this entry  
12
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★½
Edit this entry