Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★½
Edit this entry  
06
Tangled

Tangled

2010
×
★★★
Edit this entry  
06
The Two Jakes

The Two Jakes

1990
×
★★★½
Edit this entry  
06
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Mary Reilly

Mary Reilly

1996
×
★★
Edit this entry  
05
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Bedevilled

Bedevilled

2010
×
★★
Edit this entry  
05
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★
Edit this entry  
04
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Blade Runner Phenomenon

The Blade Runner Phenomenon

2021
×
Edit this entry  
01
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★
Edit this entry  
31
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Edit this entry  
30
Shrooms

Shrooms

2007
×
★★½
Edit this entry  
30
8

8

2019
×
★½
Edit this entry  
30
Run

Run

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Edit this entry  
30
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Circle

Circle

2015
×
Edit this entry  
29
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
A Hard Day

A Hard Day

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★½
Edit this entry  
24
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★
Edit this entry  
23
Brave

Brave

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
Creep

Creep

2004
×
★½
Edit this entry  
22
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Photograph

The Photograph

2020
×
★★
Edit this entry  
18
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★½
Edit this entry  
16
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Things Heard & Seen

Things Heard & Seen

2021
×
★½
Edit this entry  
15
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Edit this entry  
15
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Game

The Game

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Fallen

Fallen

1998
×
★★½
Edit this entry  
12
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★½
Edit this entry  
12
Indiana Jones: The Search for the Lost Golden Age

Indiana Jones: The Search for the Lost Golden Age

2021
×
Edit this entry  
10
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Edit this entry  
09
Frequency

Frequency

2000
×
★★★★½
Edit this entry