Sawyer has logged 99 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Meddler

The Meddler

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Underwater

Underwater

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cast a Deadly Spell

Cast a Deadly Spell

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Old Boyfriends

Old Boyfriends

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Edit this entry  
11
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Secret Beyond the Door

Secret Beyond the Door

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Save the Green Planet!

Save the Green Planet!

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Suburbia

Suburbia

1983
×
Read the review Edit this entry  
21
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Good German

The Good German

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Velvet Vampire

The Velvet Vampire

1971
×
Read the review Edit this entry  
15
The Nightcomers

The Nightcomers

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Quiet Family

The Quiet Family

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shivers

Shivers

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sapphire

Sapphire

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Vampire Lovers

The Vampire Lovers

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Peppermint Frappe

Peppermint Frappe

1967
×
Read the review Edit this entry  
27
In This Corner of the World

In This Corner of the World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Homicide

Homicide

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Variety

Variety

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★
Edit this entry  
22
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Life

Life

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry