• The Guardians of the Galaxy Holiday Special

    The Guardians of the Galaxy Holiday Special

    ★★★

    dorks (affectionate)

  • Fury

    Fury

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I was absolutely ready for Tracy to John Wick his way through the mob that tried to murder him, and I was even more ready for him to do it via some thrilling double indemnity hijinx. The second half is unfortunately less interesting than that, though.

  • Strange Days

    Strange Days

    ★★★★★

    Cyberpunk Noir is an S-Tier genre.

  • He Ran All the Way

    He Ran All the Way

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Excellent stuff. Now give me the sequel, *Peg Kills Again*

  • Weird: The Al Yankovic Story

    Weird: The Al Yankovic Story

    ★★★

    May we never get so jaded that we stop enjoying silly things

  • The Lair of the White Worm

    The Lair of the White Worm

    ★★★★

    Hugh Grant—the worlds’ least flappable man—says “I love Mr Flints’ hole” and that’s one of the least suggestive lines in the film.

  • Vampire's Kiss

    Vampire's Kiss

    ★★★★

    I adore that most of the production notes are summed up as “New York is just sorta like this”

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★

    why aren't we in the universe where this is good?

  • Pat and Mike

    Pat and Mike

    ★★★

    “Athlete's, they ain't like us. They're what you call, uh, freaks.”

  • Santo in the Treasure of Dracula

    Santo in the Treasure of Dracula

    ★★★

    So now I’ve seen both El Santo and Denise Richards play nuclear physicists.

  • Alien

    Alien

    ★★★★★

    Made it halfway through this time.

  • Prince of Darkness

    Prince of Darkness

    ★★★

    A taut evil demon movie with lots of aged jokes that don’t land, sympathetic characters all playing way younger than they appear, and an ending that’ll give you a nice fear of mirrors.