RSS feed for Saymon

Saymon has logged 96 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Leto

Leto

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Images

Images

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Train of Salt and Sugar

The Train of Salt and Sugar

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Low Life

Low Life

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Prime of Miss Jean Brodie

The Prime of Miss Jean Brodie

1969
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Streamers

Streamers

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Doll's House

A Doll's House

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
King and Country

King and Country

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Oedipus Rex

Oedipus Rex

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Brother and Sister

Brother and Sister

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lightning

Lightning

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Battle of Roses

Battle of Roses

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love Letter

Love Letter

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Sleeping Tiger

The Sleeping Tiger

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Night

The Big Night

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
To the End

To the End

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Island

Island

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mozambique

Mozambique

1964
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Cape Town Affair

The Cape Town Affair

1967
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The Island of Contenda

The Island of Contenda

1996
×
Read the review Edit this entry  
01
Rostov-Luanda

Rostov-Luanda

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Air Conditioner

Air Conditioner

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kmêdeus

Kmêdeus

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Richard III

Richard III

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gods and Monsters

Gods and Monsters

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Somewhere Beyond Love

Somewhere Beyond Love

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Heathers

Heathers

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Assassin

The Assassin

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
XXY

XXY

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mossane

Mossane

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Long Night of '43

The Long Night of '43

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Amore

Amore

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Girls of the Sun

Girls of the Sun

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Great Flamarion

The Great Flamarion

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hoje

Hoje

2011
×
Read the review Edit this entry  
03
At War

At War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Long Weekend

Long Weekend

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paulina

Paulina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Set

The Set

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
7 Days in Entebbe

7 Days in Entebbe

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Little Men

Little Men

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Seduction of Mimi

The Seduction of Mimi

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Year of the Cannibals

The Year of the Cannibals

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Measure of a Man

The Measure of a Man

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
António One Two Three

António One Two Three

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry