Sort by

Bendik has logged 169 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I, Frankenstein

I, Frankenstein

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
The Admiral: Roaring Currents

The Admiral: Roaring Currents

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blind

Blind

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hellion

Hellion

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Pinchcliffe Grand Prix

The Pinchcliffe Grand Prix

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Predestination

Predestination

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Zombeavers

Zombeavers

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Rover

The Rover

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Housebound

Housebound

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lucy

Lucy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
God's Not Dead

God's Not Dead

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Double

The Double

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lilting

Lilting

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Weekend

Weekend

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Insomnia

Insomnia

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry