Sort by

Scott has logged 153 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Tremors

Tremors

1990
×
★★★½
Edit this entry  
14
Places in the Heart

Places in the Heart

1984
×
★★★
Edit this entry  
13
The Student of Prague

The Student of Prague

1935
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Magnet

The Magnet

1950
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Raging Tide

The Raging Tide

1951
×
★★★
Edit this entry  
10
Buried Alive

Buried Alive

1990
×
★★½
Edit this entry  
09
Les babas-cool

Les babas-cool

1981
×
★★
Edit this entry  
09
Femmes femmes

Femmes femmes

1974
×
★★★½
Edit this entry  
09
Rosa la Rose, Public Girl

Rosa la Rose, Public Girl

1986
×
★★★½
Edit this entry  
07
Red Heat

Red Heat

1988
×
★★½
Edit this entry  
06
The Year My Voice Broke

The Year My Voice Broke

1987
×
★★★½
Edit this entry  
05
Breaking In

Breaking In

1989
×
★★★½
Edit this entry  
05
Charlie Bubbles

Charlie Bubbles

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Suspense

Suspense

1946
×
★★★
Edit this entry  
04
The Gangster

The Gangster

1947
×
★★★½
Edit this entry  
03
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★★★
Edit this entry  
03
Under Pressure

Under Pressure

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Girl Most Likely to...

The Girl Most Likely to...

1973
×
★★½
Edit this entry  
02
Challenge of the McKennas

Challenge of the McKennas

1970
×
★★★
Edit this entry  
29
Liberty Heights

Liberty Heights

1999
×
★★★
Edit this entry  
29
The Brothers

The Brothers

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Roadkill

Roadkill

1989
×
★★★
Edit this entry  
26
Jennie Gerhardt

Jennie Gerhardt

1933
×
★★★
Edit this entry  
24
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★
Edit this entry  
23
Jerichow

Jerichow

2008
×
★★★½
Edit this entry  
22
Fourth Story

Fourth Story

1991
×
★★½
Edit this entry  
21
A Guide for the Married Man

A Guide for the Married Man

1967
×
★★½
Edit this entry  
20
Train of Events

Train of Events

1949
×
★★★
Edit this entry  
20
Against the Wind

Against the Wind

1948
×
★★★½
Edit this entry  
19
Another Shore

Another Shore

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Affair in the Snow

Affair in the Snow

1968
×
★★★
Edit this entry  
18
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
Flirting

Flirting

1991
×
★★★★
Edit this entry  
17
Forget Paris

Forget Paris

1995
×
★★½
Edit this entry  
16
The Affair

The Affair

1967
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Overtaxed

The Overtaxed

1959
×
★★★
Edit this entry  
15
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★
Edit this entry  
15
After the Rehearsal

After the Rehearsal

1984
×
★★★
Edit this entry  
15
We'll Call Him Andrea

We'll Call Him Andrea

1972
×
★★★
Edit this entry  
14
The Bubble

The Bubble

2022
×
Read the review Edit this entry  
14
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Who's Got the Black Box?

Who's Got the Black Box?

1967
×
★★½
Edit this entry  
10
All the Gold in the World

All the Gold in the World

1961
×
★★★
Edit this entry  
09
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Pope of Greenwich Village

The Pope of Greenwich Village

1984
×
★★★½
Edit this entry  
07
Fate Is the Hunter

Fate Is the Hunter

1964
×
★★★
Edit this entry  
05
Red Sun

Red Sun

1971
×
★★★
Edit this entry  
03
Naked Autumn

Naked Autumn

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
On Moonlight Bay

On Moonlight Bay

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry