Highest rated films

  • La Notte

    ★★★★½

  • Moonrise

    ★★★★½

  • Daisy Kenyon

    ★★★★½

  • The Browning Version

    ★★★★½

  • Manji

    ★★★★½

  • Mayerling

    ★★★★½

  • Top Hat

    ★★★★

  • Scarlet Street

    ★★★★

  • Fat City

    ★★★★

  • Europe '51

    ★★★★

  • Fort Apache

    ★★★★

  • Rio Grande

    ★★★★

  • Mr. Klein

    ★★★★

  • Story of Women

    ★★★★

  • Stella Dallas

    ★★★★

  • Little Murders

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 102 Films watched
  • 8.5 Average per month
  • 2 Average per week

Milestones

First Film

Night Nurse

Jan 16

Last Film

Elvira Madigan

Dec 12

Genres, countries & languages

Drama
84 films
Romance
31 films
Thriller
30 films
Crime
24 films
Comedy
12 films
Action
9 films
War
9 films
Mystery
7 films
Western
6 films
History
4 films
USA
70 films
France
11 films
Japan
10 films
UK
8 films
Italy
7 films
Switzerland
2 films
Greece
2 films
Sweden
1 film
Germany
1 film
Iran
1 film
English
79 films
French
17 films
German
11 films
Italian
11 films
Japanese
11 films
Spanish
7 films
Russian
2 films
Latin
2 films
Swedish
2 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2005 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

La Notte
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Dark Past
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

Assault on Precinct 13
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

We Live Again
Average weighted rating:

3.2

Films Scott watched in 2005

  • Elvira Madigan
  • In Harm's Way
  • The Demon
  • Two for the Road
  • The Sun's Burial
  • The Young One
  • Major Dundee
  • You and Me
  • While the City Sleeps
  • Story of a Love Affair
  • The Quiet American
  • The Man in the Gray Flannel Suit
  • The Man Who Never Was
  • Possessed
  • Patterns
  • We Live Again
  • Detective Story
  • Captive's Island
  • Daisy Kenyon
  • The Circle
  • Railroaded!
  • House of Strangers
  • Betty
  • Berlin Express
  • In Old Chicago
  • The Bravados
  • Edge of the City
  • The Last Frontier
  • Mayerling
  • Stella
  • Sympathy for the Underdog
  • Story of Women
  • Strange Cargo
  • Fort Apache
  • Story of a Prostitute
  • Top Hat
  • Providence
  • The Racket
  • The Serpent's Egg
  • Zero Focus
  • Peter Ibbetson
  • The Knack... and How to Get It
  • Hallelujah, I'm a Bum
  • Morning Glory
  • The Sin of Nora Moran
  • Europe '51
  • Prime Cut
  • Mademoiselle
  • Angel
  • Mr. Skeffington
  • Fat City
  • My Sister Eileen
  • Come and Get It
  • Washington Square
  • Rio Grande
  • Little Murders
  • Journey into Fear
  • Mr. Klein
  • Edge of Darkness
  • Bitter Victory
  • Pitfall
  • No Way Out
  • Salt of the Earth
  • Lady in a Cage
  • Scarlet Street
  • The Dawn Patrol
  • Liliom
  • Moonrise
  • The Strange One
  • Sayonara
  • The Old Maid
  • Contraband
  • Across the Bridge
  • Picnic on the Grass
  • Stella Dallas
  • Barbary Coast
  • The Night of the Shooting Stars
  • Thieves' Highway
  • Blind Beast
  • Go, Go Second Time Virgin
  • Angels Over Broadway
  • We Were Strangers
  • The Browning Version
  • Theodora Goes Wild
  • Walk on the Wild Side
  • Undercurrent
  • The Dark Corner
  • The Sound of Fury
  • Union Station
  • The Dark Past
  • Double Suicide
  • The Mortal Storm
  • The Left Handed Gun
  • Torn Curtain
  • Manji
  • A Kiss Before Dying
  • American Madness
  • La Notte
  • Assault on Precinct 13
  • The Breach
  • Never on Sunday
  • Night Nurse

World map

Highly rated films Scott is yet to see

  • On Probation
  • Pardon
  • My Father and My Son
  • Cinema, Aspirins and Vultures
  • One Piece: Baron Omatsuri and the Secret Island
  • Imagine Me & You
  • Mirrored Mind
  • A Bittersweet Life

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more