Highest rated films

  • The Unknown

    ★★★★½

  • It Always Rains on Sunday

    ★★★★½

  • Love at the Top

    ★★★★

  • La Vérité

    ★★★½

  • The Hairdresser's Husband

    ★★★½

  • My Cousin Rachel

    ★★★½

  • City Streets

    ★★★½

  • The Great Waltz

    ★★★½

  • The Four Days of Naples

    ★★★½

  • California

    ★★★½

  • Teresa Venerdì

    ★★★½

  • Wife for a Night

    ★★★½

  • There's Always Tomorrow

    ★★★½

  • Araya

    ★★★

  • The Leather Boys

    ★★★

  • Tom Horn

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 28 Films watched
  • 2.3 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Sinful Davey

Jan 5

Last Film

Playing Around

Dec 6

Genres, countries & languages

Drama
19 films
Romance
16 films
Comedy
8 films
Crime
5 films
Music
4 films
Western
2 films
Adventure
2 films
Thriller
2 films
War
1 film
Action
1 film
USA
17 films
Italy
6 films
France
5 films
UK
3 films
English
22 films
Italian
6 films
French
4 films
Spanish
2 films
Yiddish
1 film
German
1 film
Arabic
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

La Vérité
Average weighted rating:

3.9

Lowest Average

Sinful Davey
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

The Unknown
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

There's Always Tomorrow

Films Scott watched in 2011

  • Playing Around
  • September Affair
  • My Cousin Rachel
  • California
  • The Lovers of Montparnasse
  • There's Always Tomorrow
  • It Always Rains on Sunday
  • Our Very Own
  • The Lady Is Willing
  • La Vérité
  • Teresa Venerdì
  • The Great Race
  • Tom Horn
  • The Hairdresser's Husband
  • The Great Waltz
  • I Died a Thousand Times
  • Araya
  • The Four Days of Naples
  • The King Steps Out
  • They Made Me a Criminal
  • The Leather Boys
  • At Long Last Love
  • Love at the Top
  • City Streets
  • The Unknown
  • Lydia
  • Wife for a Night
  • Sinful Davey

World map

Highly rated films Scott is yet to see

  • Much Ado About Nothing
  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • The Turin Horse
  • The Tragedy of Man
  • National Theatre Live: Frankenstein
  • Silenced
  • The Intouchables
  • Sidewalls

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more