Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Apollo 11

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★½

  • Paths of Glory

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★

  • Police Story

    ★★★★

  • True Stories

    ★★★★

  • Django

    ★★★★

  • About Elly

    ★★★★

  • Nine Queens

    ★★★★

  • Macario

    ★★★★

  • The Nun

    ★★★★

  • Beyond the Hills

    ★★★★

  • Marjorie Prime

    ★★★★

  • Quick Change

    ★★★★

  • Diamonds of the Night

    ★★★★

  • The Whip and the Body

    ★★★★

  • The Hired Hand

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 560 Films watched
  • 46.7 Average per month
  • 10.8 Average per week

Milestones

First Film

Stealing Beauty

Jan 2

Last Film

The Art of Love

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
318 films
Comedy
184 films
Crime
115 films
Romance
95 films
Thriller
93 films
Action
56 films
Mystery
50 films
Western
41 films
Horror
30 films
Adventure
30 films
USA
290 films
France
95 films
Italy
91 films
UK
73 films
Canada
25 films
Germany
19 films
Spain
16 films
Japan
16 films
Mexico
11 films
Sweden
10 films
English
388 films
French
87 films
Italian
82 films
Spanish
52 films
German
33 films
Japanese
18 films
Russian
15 films
Swedish
12 films
Portuguese
8 films
Dutch
5 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 341 Added 859

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Scott’s most liked review

Corvette Summer

Corvette Summer

How big a Star Wars fan was I at ten years old? Let’s just say I bought the novelization of Corvette Summer.

More reviews

Scott’s most liked list

Strangers When We Meet
A Summer Place
The Restless Years

Sirkian: Imitation (of Life) is the Sincerest Form of Plagiarism (another sequel)

Intentional and unintentional homages to / rip-offs of Douglas Sirk's Melodramas - good, great and mediocre. No precursors, particularly given many of Sirks were in fact remakes. Starting from 1953 (Sirk's first true melo All I Desire). Includes some low hanging fruit (i.e. Vincent Minnelli films (apologies!) and Ross Hunter…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The 15:17 to Paris
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

The Best Damn Fiddler from Calabogie to Kaladar

Films Scott watched in 2019

  • The Art of Love
  • Late Night
  • Atlantics
  • The Lighthouse
  • Little Women
  • Long Shot
  • Knives Out
  • Cecil B. Demented
  • Bombshell
  • Scenes from the Class Struggle in Beverly Hills
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Serial Mom
  • One Mile From Heaven
  • Dear Wife
  • Junior Miss
  • Man on Fire
  • Dear Ruth
  • Showdown
  • The Big Bounce
  • The Big Bounce
  • Murder Mystery
  • Luce
  • Ford v Ferrari
  • Ned Rifle
  • Wolf
  • Brittany Runs a Marathon
  • The Circus Queen Murder
  • Lady Ice
  • The Report
  • The Magic City
  • Marriage Story
  • Forbidden
  • Her Smell
  • A Free Woman
  • White Men Can't Jump
  • Three Identical Strangers
  • A Rainy Day in New York
  • The Don Is Dead
  • The Thunder of God
  • Waking the Dead
  • Mr. Death: The Rise and Fall of Fred A. Leuchter, Jr.
  • Career Opportunities
  • The Art of Self-Defense
  • Fast, Cheap & Out of Control
  • Johnny Allegro
  • The Legend of Frenchie King
  • Dear Inspector
  • I Accuse
  • Uncle Drew
  • Along Came a Spider
  • Seven Sinners
  • Escape in the Fog
  • Disputed Passage
  • Background to Danger
  • Twisted
  • Castle Keep
  • Queen of Hearts
  • Non-Fiction
  • The Irishman
  • The Girl on the Bridge
  • Looker
  • The Whole Truth
  • Pain and Glory
  • Paths of Glory
  • Party Girl
  • Fay Grim
  • Transit
  • Who's Minding The Mint?
  • The Laundromat
  • This Earth Is Mine
  • Rogue Cop
  • Dolemite Is My Name
  • Three Hours to Kill
  • Consenting Adults
  • After the Sunset
  • Mystery of the Wax Museum
  • Silver City
  • Heavy
  • Identity
  • Honeydripper
  • Parasite
  • Sweet Charity
  • Advice to the Lovelorn
  • Zouzou
  • The Yellow Ticket
  • Jimmy the Gent
  • Goin' South
  • Guns of Darkness
  • You Can Succeed, Too
  • Double Jeopardy
  • Hideous Kinky
  • The Saddest Music in the World
  • The Green Fog
  • Dear Wendy
  • Memories of Murder
  • Streamers
  • Mandy
  • Joker
  • Bronco Buster
  • High Life
  • The Rider
  • Tape
  • Bug
  • Seven Thunders
  • Let It Ride
  • Buffalo Bill
  • The Beach Bum
  • The Girl with a Pistol
  • Ruby in Paradise
  • Booksmart
  • Compromising Positions
  • Gun Glory
  • Everybody Knows
  • Black God, White Devil
  • Watership Down
  • About Elly
  • Beetlejuice
  • The Boondock Saints
  • T.R. Baskin
  • Air of Paris
  • Walk East on Beacon!
  • Hard, Fast and Beautiful
  • Not Wanted
  • Sweet Sugar
  • The Mirror Crack'd
  • Cafe Society
  • Death on the Nile
  • The Tree of Love
  • War and Peace, Part III: The Year 1812
  • The Unknown Girl
  • High Hopes
  • Gunn
  • Hold Back Tomorrow
  • Hondo
  • The Man with a Shotgun
  • Dragged Across Concrete
  • Cage of Gold
  • The Outcasts of Poker Flat
  • New Tale of Zatoichi
  • Yanks
  • Subway
  • Between Two Ferns: The Movie
  • The Green Man
  • Between Midnight and Dawn
  • Sadie McKee
  • The Girl from Missouri
  • The Counterfeiters of Paris
  • Follow Me!
  • Somewhere Beneath the Wide Sky
  • War and Peace, Part II: Natasha Rostova
  • Seven Days to Noon
  • War and Peace, Part I: Andrei Bolkonsky
  • Nest of Vipers
  • I Love Trouble
  • This Can't Happen Here
  • Cattle Queen of Montana
  • American Woman
  • Noose
  • Frankie
  • Our Hearts Were Young and Gay
  • Henry: Portrait of a Serial Killer
  • Honey Boy
  • Escape to Burma
  • Bread and Chocolate
  • Crooks in Clover
  • La bella di Lodi
  • Speaking of Murder
  • Happy New Year
  • North to Alaska
  • Blood and Roses
  • The Seventh Juror
  • Samurai Wolf
  • Posse
  • All About Loving
  • A Bad Son
  • The Outside Man
  • The City Defends Itself
  • La cuccagna
  • OSS 117 Is Unleashed
  • Dark Phoenix
  • The School of Spies
  • Butterfly on the Shoulder
  • Hi-Jack Highway
  • Hot Pursuit
  • When the Daltons Rode
  • Hollywood Shuffle
  • The Coca-Cola Kid
  • Seems Like Old Times
  • Deadly Circuit
  • The Guy Who Came Back
  • The Son's Room
  • Nine Queens
  • The Handsome Devil
  • The Magnificent Tramp
  • Dollar
  • City Beneath the Sea
  • Hangman's Knot
  • Dirty Weekend
  • Outlaw Blues
  • The Titfield Thunderbolt
  • Dolemite
  • True Stories
  • The Rocket from Calabuch
  • The Cry

See all 560

World map

Highly rated films Scott is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Daniel Sloss: X
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Tux and Fanny

Highly rated with Scott’s friends Patron

  • Apocalypse Now
  • The Shining
  • Do the Right Thing
  • GoodFellas
  • Pulp Fiction
  • Jackie Brown
  • Chernobyl
  • The Big Heat
  • Parasite
  • The Irishman
  • Little Women
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Minding the Gap
  • If Beale Street Could Talk
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Uncut Gems
  • The Favourite
  • Apollo 11
  • Mikey and Nicky
  • The Matrix
  • Black Christmas
  • Shoplifters
  • Burning
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Roma
  • Pain and Glory
  • Detour
  • Marriage Story
  • First Reformed
  • Eighth Grade
  • To Sleep with Anger
  • They Shall Not Grow Old
  • Leave No Trace
  • Amazing Grace
  • Won't You Be My Neighbor?
  • The Lighthouse
  • First Man
  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese
  • Cold War
  • The Farewell
  • Free Solo
  • Support the Girls
  • Nightfall
  • Hereditary
  • Ash Is Purest White
  • A Hidden Life
  • Transit
  • Annihilation
  • Knives Out
  • Dark Waters
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Drive a Crooked Road
  • Atlantics
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • BlacKkKlansman
  • Widows
  • Dolemite Is My Name
  • Toy Story 4
  • American Factory
  • Murder by Contract

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more