Highest rated films

  • Dune

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★★

  • Drive My Car

    ★★★★

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★

  • Bergman Island

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★½

  • Titane

    ★★★½

  • Day for Night

    ★★★★½

  • The Fifth Seal

    ★★★★½

  • The Father

    ★★★★

  • First Cow

    ★★★★

  • Oasis

    ★★★★

  • Neighboring Sounds

    ★★★★

  • Until the End of the World

    ★★★★

  • Eureka

    ★★★★

  • Flowers of Shanghai

    ★★★★

  • To Sleep with Anger

    ★★★★

  • Education

    ★★★★

  • Caro diario

    ★★★★

  • Kisapmata

    ★★★★

  • One Hundred and One Nights

    ★★★★

  • All Hands on Deck!

    ★★★★

  • In July

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 574 Films watched
  • 47.8 Average per month
  • 11 Average per week

Milestones

First Film

No More Divorces

Jan 1

Last Film

Apocalypto

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
346 films
Comedy
165 films
Crime
109 films
Romance
102 films
Thriller
98 films
Mystery
57 films
Horror
51 films
Action
44 films
Music
30 films
Adventure
26 films
USA
209 films
France
133 films
Italy
119 films
UK
83 films
Germany
40 films
Japan
39 films
Spain
22 films
Canada
14 films
Belgium
12 films
Mexico
11 films
English
316 films
French
113 films
Italian
93 films
German
54 films
Spanish
47 films
Japanese
39 films
Swedish
10 films
Chinese
10 films
Korean
7 films
Russian
5 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 447 Added 951

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Scott’s most liked review

Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

Still haven’t been to a movie theater in well over a year. Was thinking of theater experiences and I recalled being at a downtown corporate owned mutli-plex where the staff wore name tags featuring what one would assume are references to their fave movies. The person who took my ticket…

More reviews

Scott’s most liked list

Bergman: A Year in a Life
Wild Strawberries
Hitchcock Confidential

Directors: My Personal 100 Favourites

For a Deeper Dive: My Italian Directors List With Top Fives My French Directors List With Top Fives My Japanese Directors List With Top Fives My UK Directors List With Top Fives

Fave film for each noted following an image (where available) of the Director- with…

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Fifth Seal
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Space Jam: A New Legacy
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Dune
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Service Entrance

Films Scott watched in 2021

  • Apocalypto
  • Pulse
  • Zola
  • After the Storm
  • Don't Look Up
  • Being the Ricardos
  • Mr. Soft Touch
  • The Beast Must Die
  • The Ice Harvest
  • The Holiday
  • Maeve
  • The Sleeping Tiger
  • Tender Mercies
  • Azor
  • The Hand of God
  • The Medusa Touch
  • The Scoundrels
  • The Mephisto Waltz
  • The Belle Starr Story
  • So Little Time
  • Career Girls
  • Oasis
  • Nuts in May
  • L'Enfer des anges
  • Barking Dogs Never Bite
  • The Woman of My Dreams
  • Linda Ronstadt: The Sound of My Voice
  • CODA
  • Tricked
  • Whore
  • Albuquerque
  • The Card Counter
  • The Tree, the Mayor and the Mediatheque
  • Falling Point
  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)
  • The Power of the Dog
  • Benedetta
  • France
  • Wheel of Fortune and Fantasy
  • Three Little Words
  • No Questions Asked
  • Six by Sondheim
  • Pig
  • Ginger and Fred
  • One Hundred and One Nights
  • Flowers of Shanghai
  • The Burning Court
  • Sartana the Gravedigger
  • The Moon Has Risen
  • To Live and Die in L.A.
  • Love That Brute
  • Inspector Lavardin
  • Roman J. Israel, Esq.
  • The Good Liar
  • When Men Carried Clubs and Women Played Ding-Dong
  • 99 Homes
  • Ladies of the Chorus
  • The Night of the Hunted
  • The Blonde Witch
  • The Loveless
  • Homeland
  • Week-End with Father
  • Till Marriage Do Us Part
  • Double Agent
  • Waltz War
  • The Betrothed
  • Allotria
  • ...And Suddenly It's Murder!
  • Eros
  • French Exit
  • Gardens of Stone
  • Down to the Sea in Ships
  • Fear X
  • Camilla
  • Roger Dodger
  • Blonde in a White Car
  • Midnight Madness
  • The French Dispatch
  • Dune
  • Without Knowing Anything About Her
  • Dead Eyes of London
  • The Ringer
  • The Indian Scarf
  • The City of the Dead
  • Carry On Spying
  • The Journey to Tilsit
  • The Wide Blue Road
  • The Black Belly of the Tarantula
  • The Case of the Scorpion's Tail
  • The Phantom of the Opera
  • Johnny Cool
  • The Blue Panther
  • Castle of Blood
  • Change of Life
  • Free Guy
  • Four Flies on Grey Velvet
  • The Green Years
  • Raw
  • Throw Down
  • The Vampire Lovers
  • Inferno
  • Male Hunt
  • The Plague of the Zombies
  • The Flesh and the Fiends
  • The Evil of Frankenstein
  • The Kiss of the Vampire
  • Angst
  • Vampire's Kiss
  • Taxi for Tobruk
  • Marguerite of the Night
  • No Sun in Venice
  • So Fine
  • The Moderns
  • The Last Duel
  • The Revenge of Frankenstein
  • Straight On Till Morning
  • The Oldest Profession
  • Immensee
  • The Father
  • The Velvet Underground
  • Poison
  • July Tales
  • Marked Eyes
  • Death of a Killer
  • The Taste of Violence
  • A World Without Women
  • Double Cross
  • Chad Hanna
  • All Hands on Deck!
  • The Golden City
  • No Time to Die
  • The Mad Executioners
  • A Woman Like Satan
  • The First Beautiful Thing
  • Undine
  • Hanna Amon
  • Torna!
  • The Steagle
  • The Guilty
  • Virginity
  • Covered Tracks
  • Caught Plastered
  • We Were Children
  • Elvis & Anabelle
  • Greener Grass
  • I've Got Your Number
  • To Sleep with Anger
  • Benvenuta
  • Caro diario
  • Camille 2000
  • A Garibaldian in the Convent
  • All of Me
  • Three Crowns of the Sailor
  • The One and Only
  • Serial
  • Hit the Deck
  • One Second
  • Are You Lonesome Tonight?
  • The Good House
  • The Other Tom
  • Titane
  • Three Floors
  • Out of Sync
  • I'm Your Man
  • The Humans
  • Benediction
  • Sundown
  • The Electrical Life of Louis Wain
  • Montana Story
  • Compartment No. 6
  • The Eyes of Tammy Faye
  • Murina
  • Bergman Island
  • Night Raiders
  • Last Night in Soho
  • Vengeance Is Mine, All Others Pay Cash
  • Petite Maman
  • Drive My Car
  • Wet Sand
  • The Score
  • The King of All The World
  • A Tale of Love and Desire
  • Stavisky...
  • Annette
  • Hellgate
  • How to Beat the High Cost of Living
  • Youth in Fury
  • Summer Night with Greek Profile, Almond Eyes and Scent of Basil
  • The Satan Bug
  • Police Story
  • Human
  • Vice and Virtue
  • Stranger on the Run
  • Appointment in Bray
  • The Curse of the Crying Woman
  • Until the End of the World
  • Tension at Table Rock
  • Sympathy for the Devil
  • True Crime
  • The Gun Hawk
  • Spider-Man: Far From Home
  • Honkytonk Man
  • The Fate of Lee Khan
  • Stillwater

See all 574

World map

Highly rated films Scott is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come From Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Bo Burnham: Inside
  • Monica and Friends: Lessons
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Yuni
  • Spider-Man: No Way Home

Highly rated with Scott’s friends Patron

  • In the Mood for Love
  • Chungking Express
  • The Matrix
  • The Beatles: Get Back
  • The Servant
  • Halloween
  • The Long Goodbye
  • Possession
  • Casino Royale
  • Drive My Car
  • Licorice Pizza
  • Thief
  • A New Leaf
  • Memoria
  • After Hours
  • Wheel of Fortune and Fantasy
  • West Side Story
  • The Wolf House
  • The Black Cat
  • Midnight Run
  • The Worst Person in the World
  • Petite Maman
  • First Cow
  • Klute
  • The Father
  • Mare of Easttown
  • Night Moves
  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)
  • Lovers Rock
  • Nightmare Alley
  • Body Heat
  • Quo vadis, Aida?
  • The Power of the Dog
  • Collective
  • Wolfwalkers
  • Minari
  • The Lost Daughter
  • Red Rocket
  • Bo Burnham: Inside
  • C'mon C'mon
  • The Green Knight
  • The Velvet Underground
  • Pig
  • Nomadland
  • CODA
  • Spencer
  • Sound of Metal
  • The Last Duel
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Benedetta
  • Crossfire
  • Dune
  • The Hot Rock
  • Titane
  • The French Dispatch
  • Judas and the Black Messiah
  • Education
  • No Sudden Move
  • The Matrix Reloaded
  • Bergman Island

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more