Sort by

James has logged 23 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★★½
Edit this entry  
30
M

M

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Young and Innocent

Young and Innocent

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mad Love

Mad Love

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Glass Key

The Glass Key

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Another Thin Man

Another Thin Man

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The President's Analyst

The President's Analyst

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
05
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Edit this entry  
02
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry