Taz has logged 478 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chadwick Boseman: A Tribute for a King

Chadwick Boseman: A Tribute for a King

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Canvas

Canvas

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cronos

Cronos

1993
×
★★★½
Edit this entry  
27
Jane Fonda in Five Acts

Jane Fonda in Five Acts

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Private Life of Henry VIII

The Private Life of Henry VIII

1933
×
★★★½
Edit this entry  
26
Calamity Jane

Calamity Jane

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Trouble in Store

Trouble in Store

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★½
Edit this entry  
23
Kitty Foyle

Kitty Foyle

1940
×
★★★
Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Misbehaviour

Misbehaviour

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★
Edit this entry  
18
Anne of Green Gables

Anne of Green Gables

1934
×
★★★
Edit this entry  
18
Juanita

Juanita

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Out of Blue

Out of Blue

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Kindness of Strangers

The Kindness of Strangers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★½
Edit this entry  
15
Hobson's Choice

Hobson's Choice

1954
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Prisoner of Zenda

The Prisoner of Zenda

1937
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Carefree

Carefree

1938
×
★★★
Edit this entry  
13
Mr. Blandings Builds His Dream House

Mr. Blandings Builds His Dream House

1948
×
★★★
Edit this entry  
13
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo

1934
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Love Sarah

Love Sarah

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Carry On Camping

Carry On Camping

1969
×
★★★
Edit this entry  
11
Ava

Ava

2020
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
10
I Remember Mama

I Remember Mama

1948
×
★★★
Edit this entry  
10
The Ghost Goes West

The Ghost Goes West

1935
×
★★★
Edit this entry  
10
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
09
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Primrose Path

Primrose Path

1940
×
★★★
Edit this entry  
08
Sylvia Scarlett

Sylvia Scarlett

1935
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Winter's Tale

Winter's Tale

2014
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Scandal in Sorrento

Scandal in Sorrento

1955
×
★★★
Edit this entry  
05
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★½
Read prior review Edit this entry  
05
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Goodbye, Mr. Chips

Goodbye, Mr. Chips

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
My Happy Family

My Happy Family

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
My Name is Francesco Totti

My Name is Francesco Totti

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Brothers Warner

The Brothers Warner

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry