Sort by

Scene has logged 72 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Courier

The Courier

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Catweazle

Catweazle

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Percy

Percy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rurouni Kenshin Part I: Origins

Rurouni Kenshin Part I: Origins

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wiedersehen bedeutet Abschied

Wiedersehen bedeutet Abschied

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
2012

2012

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Slither

Slither

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Superdeep

The Superdeep

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mercury 13

Mercury 13

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wanted

Wanted

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Due Date

Due Date

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fatherhood

Fatherhood

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jim Button and the Wild 13

Jim Button and the Wild 13

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harakiri

Harakiri

1962
×
Read the review Edit this entry  
17
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Skylines

Skylines

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tragic Jungle

Tragic Jungle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Awake

Awake

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wish Dragon

Wish Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Mustang

The Mustang

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fatima

Fatima

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Buddy Games

Buddy Games

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Gift

The Gift

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry