Sort by

James has logged 47 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dinosaur Hotel 2

Dinosaur Hotel 2

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Romeo & Juliet: Sealed with a Kiss

Romeo & Juliet: Sealed with a Kiss

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Read the review Edit this entry  
10
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Free Birds

Free Birds

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
Read the review Edit this entry  
02
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Little Italy

Little Italy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Morbius

Morbius

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Creature from the Haunted Sea

Creature from the Haunted Sea

1961
×
Read the review Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Yona of the Dawn

Yona of the Dawn

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Keep Your Hands Off Eizouken!

Keep Your Hands Off Eizouken!

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Revue Starlight

Revue Starlight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Komi Can't Communicate

Komi Can't Communicate

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry