• Tarzan

    ★★★

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★

  • The Matrix

    ★★½

  • The Prince of Egypt

    ★★★★★

  • A Bug's Life

    ★★★½

  • Antz

    ★★★

  • Mulan

    ★★★½

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • Geri's Game

    ★★★★½

  • Anastasia

    ★★★½

  • Princess Mononoke

    ★★★★½

  • Perfect Blue

    ★★★★★

  • Contact

    ★★★

  • Hercules

    ★★★★½

  • Space Jam

    ★★

  • Rollergator

  • The Hunchback of Notre Dame

    ★★★★½

  • Fargo

    ★★★★

  • Toy Story

    ★★★½

  • Se7en

  • Whisper of the Heart

    ★★★★★

  • Pocahontas

    ★★

  • A Close Shave

    ★★★★

  • A Goofy Movie

    ★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★½

  • Tammy and the T-Rex

    ★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • Pom Poko

    ★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★

  • The Lion King

    ★★★★★

  • Batman: Mask of the Phantasm

    ★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★½

  • GetEven

  • The Wrong Trousers

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★

  • Ocean Waves

    ★½

  • Groundhog Day

    ★★★★

  • The Muppet Christmas Carol

    ★★★★

  • Aladdin

    ★★★★

  • Porco Rosso

    ★★★½

  • Beauty and the Beast

    ★★★★★

  • Only Yesterday

    ★★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • The Rescuers Down Under

    ★★½

  • Back to the Future Part III

    ★★½

  • Back to the Future Part II

    ★★★★

  • The Little Mermaid

    ★★★★½

  • A Grand Day Out

    ★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★½

  • UHF

    ★★★

  • Tetsuo: The Iron Man

    ★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★½

  • Road House

    ★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★½

  • C.H.U.D. II: Bud the Chud

    ★★★★

  • Heathers

    ★★★

  • Darkness, Light, Darkness

    ★★★★

  • Scrooged

    ★★

  • Akira

    ★★★½

  • Die Hard

    ★★★★

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★½

  • The Princess Bride

    ★★½

  • Little Shop of Horrors

    ★★★★

  • Castle in the Sky

    ★★★½

  • Maximum Overdrive

  • Aliens

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★½

  • Angel's Egg

    ★★★★