Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
James (Schaffrillas)

James (Schaffrillas)

Patron
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for James
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • James’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Morbius

    Morbius 2022

    ★★★★★ Watched by James (Schaffrillas) 26 May 2022 2

    Watched the first 10 minutes of this and decided it was all I needed to see.

  • Toradora!

    Toradora! 2008

    ★★★½ Added by James (Schaffrillas)

    Very good when Taiga is not beating the shit out of Ryuji

  • SK8 the Infinity

    SK8 the Infinity 2021

    ★★★½ Added by James (Schaffrillas)

    Roy Fire Emblem and his gay lover battle homoerotic vampire Phoenix Wright in a skateboarding competition

  • Monster High: Boo York, Boo York

    Monster High: Boo York, Boo York 2015

    ★★½ Added by James (Schaffrillas) 1

    There were monsters and they were high

  • Bubble

    Bubble 2022

    ★★½ Added by James (Schaffrillas) 2

    The animation was very good!!

    ...I liked The Bad Guys a little better if that helps you sleep at night

  • Night Is Short, Walk on Girl

    Night Is Short, Walk on Girl 2017

    ★★★★ Added by James (Schaffrillas)

    I want to live in Masaaki Yuasa's wacky incomprehensible gorgeous life-affirming world

  • Good Burger

    Good Burger 1997

    ★★½ Added by James (Schaffrillas) 5

    Am I sleep-deprived or was Ed genuinely funny

  • Chip 'n Dale: Rescue Rangers

    Chip 'n Dale: Rescue Rangers 2022

    ★★★ Added by James (Schaffrillas) 1

    The first huge IP crossover film in a while that didn't make me want to die!

  • Sleeping Beauty

    Sleeping Beauty 1959

    ★★★½ Added by James (Schaffrillas) 19

    "Now shall you deal with me, O Prince, and all the powers of hell" rawest line in a Disney movie fr

  • Belle

    Belle 2021

    ★★★★½ Added by James (Schaffrillas) 62

    First of all, I think this might be the most gorgeous animation I've ever seen in a movie? I am so jealous of everyone who got to see this in theaters.

    Second, the meaningful and profound lengths this movie's narrative goes to in order to subvert expectations is just incredible. This obviously was never gonna work as a straight-up Beauty and the Beast remake, which is why I was so pleased to see this movie evoke that story's premise and…

  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

    Lupin the Third: The Castle of Cagliostro 1979

    ★★★½ Added by James (Schaffrillas) 18

    This Miyazaki guy is going places

  • Akira

    Akira 1988

    ★★★½ Added by James (Schaffrillas) 29

    Tetsuo the Iron Man

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 44
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro