Highest rated films

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Rocketman

    ★★★½

  • Frozen II

    ★★★

  • La La Land

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★½

  • Toy Story 3

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★½

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★½

  • Incredibles 2

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 16 Films watched
  • 1.3 Average per month
  • 0.3 Average per week

Milestones

First Film

The Nightmare Before Christmas

Apr 15

Last Film

Cats

Dec 21

Genres, countries & languages

Adventure
8 films
Action
7 films
Comedy
6 films
Drama
6 films
Sci Fi
6 films
Fantasy
5 films
Animation
4 films
Family
4 films
Music
3 films
Thriller
2 films
USA
16 films
UK
3 films
China
2 films
Canada
1 film
English
16 films
Spanish
3 films
German
2 films
Italian
2 films
Romanian
1 film
Russian
1 film
Chinese
1 film
Xhosa
1 film
Czech
1 film
Dutch
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 15 Added 21

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

James’s most liked review

Little Women

★★★★½

Look all I know is if Timothee Chalamet asked me to marry him I would not fucking hesitate

More reviews

James’s most liked list

2019 Movies Ranked

My ranking of the 2019 movies, of which I need to see more of.

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Lighthouse
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Once Upon a Time… in Hollywood
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Bumblebee
Average weighted rating:

3.3

Films James watched in 2019

  • Cats
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Frozen II
  • Rocketman
  • The Lighthouse
  • La La Land
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Spider-Man: Far from Home
  • Bumblebee
  • Booksmart
  • Toy Story 3
  • Avengers: Infinity War
  • Incredibles 2
  • Spider-Man: Homecoming
  • Captain America: Civil War
  • The Nightmare Before Christmas

World map

Highly rated films James is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Bacurau
  • The Last Black Man in San Francisco

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more