Joshua has logged 268 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
24
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Noelle

Noelle

2019
×
★★
Edit this entry  
21
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★½
Edit this entry  
16
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★
Edit this entry  
13
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★½
Edit this entry  
11
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harriet

Harriet

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry