Sort by

Schlock has logged 452 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tango Tangles

Tango Tangles

1914
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mabel's Strange Predicament

Mabel's Strange Predicament

1914
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Behind the Screen

Behind the Screen

1916
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lucy's Tale

Lucy's Tale

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Death Sentence

Death Sentence

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Tramp

The Tramp

1915
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Life of the Party

Life of the Party

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Zoe

Zoe

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Big Legend

Big Legend

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Enter the Wild

Enter the Wild

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
The Ninth Passenger

The Ninth Passenger

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Ranger

The Ranger

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Row

The Row

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Burning Shadow

Burning Shadow

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Carmen

Carmen

1915
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Astaroth

Astaroth

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cabiria

Cabiria

1914
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Avenging Conscience: or 'Thou Shalt Not Kill'

The Avenging Conscience: or 'Thou Shalt Not Kill'

1914
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fin

Fin

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Strange Calm

A Strange Calm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Haunt

Haunt

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
Read the review Edit this entry  
30
Making a Living

Making a Living

1914
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Happening

The Happening

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Student of Prague

The Student of Prague

1913
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pete's Putrid Peas

Pete's Putrid Peas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Visit

The Visit

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hit + Run

Hit + Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Songbird

Songbird

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
PARE

PARE

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Unmade

Unmade

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dark Water

Dark Water

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Devil Makes Work

Devil Makes Work

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Sickness

A Sickness

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Signs

Signs

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
We're No Angels

We're No Angels

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry