Sort by

Liz has logged 857 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Image

The Image

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Get Crazy

Get Crazy

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Successive Slidings of Pleasure

Successive Slidings of Pleasure

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chocolate Babies

Chocolate Babies

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
N. Took the Dice

N. Took the Dice

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Forbidden Letters

Forbidden Letters

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Eden and After

Eden and After

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
After the Fox

After the Fox

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Man Who Lies

The Man Who Lies

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Full Moon in Paris

Full Moon in Paris

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Glitter

Glitter

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
School's Out!

School's Out!

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Beyond the Seventh Door

Beyond the Seventh Door

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Attack of the Robots

Attack of the Robots

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nothing Lasts Forever

Nothing Lasts Forever

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Heatstroke

Heatstroke

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nothing Lasts Forever

Nothing Lasts Forever

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Good Marriage

A Good Marriage

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fantômas: Juve Against Fantômas

Fantômas: Juve Against Fantômas

1913
×
★★★½
Edit this entry  
20
Contempt

Contempt

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fantômas: In the Shadow of the Guillotine

Fantômas: In the Shadow of the Guillotine

1913
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Murder of Fred Hampton

The Murder of Fred Hampton

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Jungle

The Jungle

1967
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rapture

Rapture

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Disconnected

Disconnected

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Sadist

The Sadist

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry