Sort by

Liz has logged 59 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New York After Midnight

New York After Midnight

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Indecent Desires

Indecent Desires

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Alexander: The Other Side of Dawn

Alexander: The Other Side of Dawn

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Dawn: Portrait of a Teenage Runaway

Dawn: Portrait of a Teenage Runaway

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
In the Glitter Palace

In the Glitter Palace

1977
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Beyond the Darkness

Beyond the Darkness

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Yumeji

Yumeji

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kagero-za

Kagero-za

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zigeunerweisen

Zigeunerweisen

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Connection

The Connection

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Furious

Furious

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Martin

Martin

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Glitter Palace

In the Glitter Palace

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Duelle

Duelle

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Another Son of Sam

Another Son of Sam

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Slaves

Slaves

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Document of the Dead

Document of the Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Vibrations

Vibrations

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sometimes Aunt Martha Does Dreadful Things

Sometimes Aunt Martha Does Dreadful Things

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Satan's Children

Satan's Children

1975
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Downtown

Downtown

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dracula, Prisoner of Frankenstein

Dracula, Prisoner of Frankenstein

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Goat

The Goat

1921
×
★★★★½
Edit this entry  
12
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Incredibly Strange Creatures Who Stopped Living and Became Mixed-Up Zombies!!?

The Incredibly Strange Creatures Who Stopped Living and Became Mixed-Up Zombies!!?

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Boardinghouse

Boardinghouse

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sometimes Aunt Martha Does Dreadful Things

Sometimes Aunt Martha Does Dreadful Things

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Barbed Wire Dolls

Barbed Wire Dolls

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Science Crazed

Science Crazed

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lady Terminator

Lady Terminator

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Satan's Children

Satan's Children

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Julie Darling

Julie Darling

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Castle of Fu Manchu

The Castle of Fu Manchu

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Blood of Fu Manchu

The Blood of Fu Manchu

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Top of the Heap

Top of the Heap

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Just Before Dawn

Just Before Dawn

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Who Wants to Kill Jessie?

Who Wants to Kill Jessie?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry