Sort by

Liz has logged 63 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Venus in Furs

Venus in Furs

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Stage Fright

Stage Fright

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eugenie de Sade

Eugenie de Sade

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
So Sweet, So Dead

So Sweet, So Dead

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider

Spider

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Simon, King of the Witches

Simon, King of the Witches

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stage Fright

Stage Fright

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sole Survivor

Sole Survivor

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★
Edit this entry  
23
Jack the Ripper

Jack the Ripper

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Spook Who Sat by the Door

The Spook Who Sat by the Door

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vanya on 42nd Street

Vanya on 42nd Street

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nightmare

Nightmare

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Flesh Feast

Flesh Feast

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mau Mau Sex Sex

Mau Mau Sex Sex

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In the Eye of the Hurricane

In the Eye of the Hurricane

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jennifer

Jennifer

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Arabian Nights

Arabian Nights

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
One Dark Night

One Dark Night

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Queen of Blood

Queen of Blood

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Bride from Hell

The Bride from Hell

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ride in a Pink Car

Ride in a Pink Car

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Slayer

The Slayer

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Road of Death

Road of Death

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hitch Hike

Hitch Hike

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
It’s a Revolution Mother

It’s a Revolution Mother

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream Baby Scream

Scream Baby Scream

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Island Claws

Island Claws

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cry of a Prostitute

Cry of a Prostitute

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Snapshot

Snapshot

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Polk County Pot Plane

Polk County Pot Plane

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Intrusion

The Intrusion

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bad

Bad

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Truck Turner

Truck Turner

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hollywood Man

Hollywood Man

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Weird World of LSD

The Weird World of LSD

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Flying Guillotine

The Flying Guillotine

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Vampires or, The Arch Criminals of Paris

The Vampires or, The Arch Criminals of Paris

1915
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Red Roses of Passion

Red Roses of Passion

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Vampires or, The Arch Criminals of Paris

The Vampires or, The Arch Criminals of Paris

1915
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Vampires or, The Arch Criminals of Paris

The Vampires or, The Arch Criminals of Paris

1915
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Jungle Trap

Jungle Trap

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry