Sort by

Liz has logged 701 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fairies

The Fairies

1989
×
Edit this entry  
29
Strawberry Shortcut

Strawberry Shortcut

1991
×
Edit this entry  
29
Pickle Surprise

Pickle Surprise

1989
×
Edit this entry  
29
Wigstock: The Movie

Wigstock: The Movie

1987
×
Edit this entry  
29
Drag Queen Marathon

Drag Queen Marathon

1986
×
Edit this entry  
29
Undercover Me!

Undercover Me!

1988
×
Edit this entry  
29
Made for TV

Made for TV

1984
×
Edit this entry  
29
Bump and Grind It

Bump and Grind It

1986
×
Edit this entry  
29
Chicken Elaine

Chicken Elaine

1983
×
Edit this entry  
29
John Sex: The True Story

John Sex: The True Story

1983
×
Edit this entry  
29
The Mother Show

The Mother Show

1991
×
Edit this entry  
29
No No Nooky T.V.

No No Nooky T.V.

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
What I Did Last Summer

What I Did Last Summer

1991
×
Edit this entry  
28
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Gloria

Gloria

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brainscan

Brainscan

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blonde Death

Blonde Death

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Careful

Careful

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Ritz

The Ritz

1976
×
★★½
Edit this entry  
14
The Candy Snatchers

The Candy Snatchers

1973
×
★★★★
Edit this entry  
13
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ask Any Buddy

Ask Any Buddy

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Galaxy of Terror

Galaxy of Terror

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Night Killer

Night Killer

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Boys Next Door

The Boys Next Door

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
House of Seven Belles

House of Seven Belles

1979
×
Read the review Edit this entry  
02
Berserker

Berserker

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fear No Evil

Fear No Evil

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Score

Score

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Downtown '81

Downtown '81

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. Hedorah

1971
×
★★★★
Edit this entry  
29
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Prince: Sign o' the Times

Prince: Sign o' the Times

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Glitter

Glitter

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
All Monsters Attack

All Monsters Attack

1969
×
★★★
Edit this entry  
28
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Song of Love

Song of Love

1950
×
Edit this entry  
27
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
27
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry