RSS feed for Schlopsi

Schlopsi has logged 84 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★½
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kiss of the Rabbit God

Kiss of the Rabbit God

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Welcome to the Space Show

Welcome to the Space Show

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tora-chan's Clang Clang Bug

Tora-chan's Clang Clang Bug

1950
×
★½
Edit this entry  
22
Domain of Murder

Domain of Murder

1992
×
★★½
Edit this entry  
10
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Eden of the East: Air Communication

Eden of the East: Air Communication

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Ghost Walk

Ghost Walk

2019
×
★½
Edit this entry  
27
Spring, Again

Spring, Again

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Clean Up

Clean Up

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Another Child

Another Child

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Joker

Joker

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
KonoSuba: God's Blessing on this Wonderful World! Legend of Crimson

KonoSuba: God's Blessing on this Wonderful World! Legend of Crimson

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Sequence

Sequence

1992
×
Edit this entry  
29
Lily C.A.T.

Lily C.A.T.

1987
×
★★½
Edit this entry  
23
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Door Lock

Door Lock

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
A War

A War

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
1001 Nights

1001 Nights

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Wonder

Wonder

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Super Mario World: Mario & Yoshi's Adventure Land

Super Mario World: Mario & Yoshi's Adventure Land

1991
×
★★
Edit this entry  
19
A Straightforward Boy

A Straightforward Boy

1929
×
★★★½
Edit this entry  
22
El Dorado

El Dorado

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Aki no Kanade

Aki no Kanade

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
Complicity

Complicity

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dawn Wind in My Poncho

Dawn Wind in My Poncho

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Melancholic

Melancholic

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Killing

Killing

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Penguin Highway

Penguin Highway

2018
×
Edit this entry  
31
Hard-Core

Hard-Core

2018
×
★★½
Edit this entry  
31
The Chaplain

The Chaplain

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Love At Least

Love At Least

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dare to Stop Us

Dare to Stop Us

2018
×
★★
Edit this entry  
30
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★
Edit this entry  
30
Jesus

Jesus

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
She Is Alone

She Is Alone

2018
×
★★
Edit this entry