Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Cut

The Cut

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★½
Edit this entry  
27
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Voyagers

Voyagers

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
The Last Letter from Your Lover

The Last Letter from Your Lover

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Dream Factory

Dream Factory

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Messner

Messner

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Snow White and the Huntsman

Snow White and the Huntsman

2012
×
★★½
Edit this entry  
14
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
13
Icarus

Icarus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Beltracchi: The Art of Forgery

Beltracchi: The Art of Forgery

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
Everest

Everest

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Godless Youth

Godless Youth

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
★★★
Edit this entry  
07
2040

2040

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Half Brothers

Half Brothers

2015
×
★★
Edit this entry  
05
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Seaspiracy

Seaspiracy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Tamara Drewe

Tamara Drewe

2010
×
★★★
Edit this entry  
15
Mulan

Mulan

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Keep Surfing

Keep Surfing

2009
×
★★½
Edit this entry  
11
Biking Borders - eine etwas andere Reise

Biking Borders - eine etwas andere Reise

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
10 Billion: What's On Your Plate

10 Billion: What's On Your Plate

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
FAR. The Story of a Journey around the World

FAR. The Story of a Journey around the World

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
A Plastic Ocean

A Plastic Ocean

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Passengers

Passengers

2016
×
★★½
Edit this entry  
02
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Oktoberfest: Beer & Blood

Oktoberfest: Beer & Blood

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ham on Rye

Ham on Rye

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Schweinskopf al dente

Schweinskopf al dente

2016
×
★★★
Edit this entry