Louie has logged 136 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★½
Edit this entry  
24
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Little Big League

Little Big League

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
*batteries not included

*batteries not included

1987
×
★★
Edit this entry  
13
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Used Cars

Used Cars

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
How About You...

How About You...

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Way of the Gun

The Way of the Gun

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Edit this entry  
07
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Beyond the Lights

Beyond the Lights

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
The Secret Life of Bees

The Secret Life of Bees

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Disappearing Acts

Disappearing Acts

2000
×
★★½
Edit this entry  
10
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bewitched

Bewitched

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Lucky Numbers

Lucky Numbers

2000
×
★★★
Edit this entry  
13
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Once

Once

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hanging Up

Hanging Up

2000
×
★★
Edit this entry  
06
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Michael

Michael

1996
×
★★★
Edit this entry  
05
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★½
Edit this entry  
22
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jonah Hex

Jonah Hex

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry